Sukurta: 2013-07-31 16:12:29
Sukurta: 2013-07-15 01:50:29
Sukurta: 2013-07-13 00:41:33
Gatvelė
Kartais taip gera neapdorotomis mintimis galvoti apie kur nors toli gyvenančius žmones. Garsiai daug kas skambėtų neteisingai, ne taip, bet vienumoje, iš tolo − asmeniniai emociniai įrašai kitiems gyvenimų nejaukia, o širdies perteklius tampa lengvesnis.
Anądien apmūryto medinio namelio priebutyje palikau Šurą. Ji sėdi, senu papratimu basomis įsispyrusi į kaliošus, ir dairosi, bene kas ateis ar įvyks. Nuobodu. Ir ką ji, be ligų maišelio ir vienatvės, turi? Ji gali tik prisiminti. Laikas, kai buvo kur nueiti, išseko, seni kaimynai išmirę, o likusieji susenę, nutolę, užsiėmę kasdieniais savo reikalais.
Iš vienos pusės – Romo šeimyna, vietinių liežuvautojų sprendimu gavusi miesčionių titulą. Ir dėl ko – tikrai ne dėl Romo, kuris visada buvo paprastas, dirbo vairuotoju ir negėrė. Savo Rimučiui, anksti netekusiam mamos, jis atvedė gerąją pamotę Danutę, miestelio ligoninės seselę, o jinai vieną kartą parnešė broliuką Donatą (jau vėliau ir ne tėvų pakrikštytą Donkepele). Šeimai, ypač Danutei, buvo netoli iki inteligentų, o nutrijų auginimas ir reisai į Kaliningrado sritį tereiškė verslą, padėjusį išgyventi ir dar susidėti pinigo prabangai. Jų trobesiuose kabėjo krištolai, kieme stovėjo 24-osios laidos „Volga“, o Rimas, technikume studijavęs veterinariją, kol neišsikraustė, savo žinioje turėjo visą namo priestatą ir mopedą. Tik niekada nemačiau jo besišypsančio.
Tiesiai priešais Šuros vartelius kitapus – gatvelės unikumas. Tai ne sodas, ne gėlių darželis, o usnynas, pilnas įvairių buityje ir žemės ūkyje naudojamų daiktų. Trobos langai neplauti turbūt per amžius, bet kadaruoja skysta užuolaidėlė. Tuo pasirūpino naujoji pati. Tačiau šeimininkas Jonaitis vertas atskiro žodžio ne dėl namų valdos, o ir ne toks garsus, kaip bendrapavardis pakelių maniakas. Jis buvo susisukęs, iš pažiūros taikus dėdulė, bet vasarojantiems vaikams dėdulės veidas atsiskleisdavo kokią pusę šešių ryto, kai jis paleisdavo „kreizą“ ir imdavo pjauti lentas. Be abejo, kaupdavosi atitinkami žodžiai, bet likdavo tik užsidengti ausis pagalve ir pabandyti kaip nors dar truputį pamiegoti. Greitai atėjo žinojimas, kad niekas niekada nepasikeis.
Jonaitis gėrė nuo 14 metų kasdien. Jo žmona, prisijungusi prie tokios veiklos jau pensijoje, „susidegino kepenis“ per nepilnus dešimt metų, bet tik ne jis. Rytą ėmęsis darbo, Jonaitis nenuilsdamas triūsdavo iki vakaro, tada gana nesaikingai atsigaivindavo (šiltuoju metų laiku tai vyko sode, po pat visų langais), o ankstų rytą vėl stovėdavo ant kojų. Mirė jis aiškiai nebe jaunuolis ir visai ne nuo alkoholio padarinių, o iki tol spėjo vesti dar kartą ir iš naujo pagausinti giminę.
Žmona atėjo į jo namus pati – tokia Riestienė nuo kapinių, našlė, vedina riboto intelekto Kęstučiu ir jau sumitusiu Romu. Daug tų romų tuose kraštuose. O pagranduką pavadino Juozuku.
Kęstutis gyvenime jautėsi gerai, nors lengvą galvą kiek sunkino sužalota akis. Patartas, įkalbėtas jis visgi tą apsitraukusią balkšva plėve akį pamerkė okulistui ir išgirdo, kad ją galima nesunkiai atgaivinti – nervas nežuvęs, tereikia sutvarkyti rageną. Bet tada Kęstutis išmintingai numojo: „Man ir taip gerai“, o motutė antrino: „Tai kad vaikas nenori.“ Gal ir teisingai, kam laužyti asmenybę – todėl ir liko toks besimarkstantis ir besiraukantis vienaakis, o ramybės būsenos − dar prasižiojęs ir prie taurelės mėgėjas. Nieko čia baisaus, sugebėjo žmogus ir šeimą susikurti, ir visus pergyventi.
Kitas kiemas skersai gatvelės – aistrų katilas. Ten našlys, likęs su paaugliu sūnumi, įsikurdino smagią moteriškę. Vaikai ėjo kaip iš pypkės: tai vienas, tai dvyniai, tai vienas, tai dvyniai. O kartą tėvas ėmė ir pasikorė. Bet tada jau našlė sukosi iš padėties ir dairėsi ramsčio, kol jis atsirado miestelio plevėsos Antano pavidalu. Našlė buvo labai laiminga, bet tik jau ne girtauti mėgęs ilgaplaukis jos įpėdinis, išmestas iš Kauno politechnikos instituto − „ant gatavo“ atėjusį įnamį švaistydamasis kirviu jis periodiškai vydavo lauk. Bet Antanas vertino šiltą našlės gūžtelę ir net pakibus ašmenims trauktis nesiruošė, tik ekstra atvejams turėjo saugų prieglobstį – iššokęs pro langą greitai įsliuogdavo į savo sunkvežimio kabiną ir užsirakindavo iš vidaus.
Sunkvežimis stovėdavo ant Ruskapinių tarp varnalėšų. Ir tai gryniausia tiesa, nes sunykusių kapinių plotas, tiksliau, ištrypta aikštelė su apgriuvusia koplyčia, buvo vienintelė gatvelės vieta, kur galėjo stovėti ar apsisukti transportas. Caro laikų koplytėlė, statyta tada dar miestelio pakraštyje ir tarnavusi mažai bendruomenei, per Antrąjį pasaulinį karą virto aptrupėjusiu neaiškios paskirties mūru. Senieji miestelio gyventojai sako viduj kabėjus ikonų, mena vitražinius langus, pamaldas, o mano vasarojimo metais tame nusiaubtame mūriuke vykdavo slėpynės ir kiti žaidimai. Krepšinio lankas buvo pritvirtintas prie kuo tik neapipaišytos sienos. Tarp alyvų aukštoje žolėje skendo paprasti cementiniai antkapiai su dvigubais kryžiais, išvartyti, daugelis suskaldyti per karą, apaugę samanomis ir praradę vardus, o laiko tėkmėje prisimenami tik ant jų sėdinčių ar laipiojančių vaikų. Ruskapinių vaizdas gatvelėje visiems buvo tiek įprastas, kad nekėlė jokių asociacijų su kapais ir žmonių atminimu.
Šventvagiška, bet į koplyčią įsmukdavo ir fariziejai. Kitaip tariant – jei nebūdavo per daug vaikų, užeidavo nusilengvinti koks nors prekeivis, prieš lemiamą kovą atsiskyręs nuo vilkstinės.
O traukė karučių, vežimų ir savadarbių vežimaičių vilkstinės į netoliese veikusį uogų ir vaisių supirkimo punktą, kuris buvo vadinamas sandėliu. Rangėsi eilės kaip per karą prie duonos. Gerai, jei vilkstinės paskutinysis nesiekdavo kitapus gatvelės plytėjusio burokų daržo, priklausiusio veteranui su medine koja. Dar tada nieko, bet dažniau buvo kitaip. Nusiplovus sūrų prakaitą besiribojančioje su daržu plynioje (taip vadinosi kūdra, į kurią gindavome paplaukioti ančiukus) tekdavo laukti. Pagrindinė karutininkų sėkmė priklausė nuo to, kiek tą dieną bus superkama gėrybių, o dar prieš tai – kiek dėžių pavyko susimedžioti. Absurdiška, bet ir šito gero trūko – paprasčiausių medinių dėžių. Pasamdyti berneliai kalė jas nesustodami, o vis trūko.
Sandėlis buvo konservų fabriko filialas, mokėjo grašius, kėlė įvairias sąlygas, bet vasara be tos veiklos ir kalbų apie uždarbį – kai kuriems neįsivaizduojama. Taip ir Šura spaudė kapeiką iš savo kelių krūmelių. Romas su Danute ne, jie penėjo nutrijas. Daugiavaikiai viską surydavo. Jonaičiai gyveno geriausiai.
Sukurta: 2013-07-10 01:49:55
Sukurta: 2013-07-05 01:59:59
Sukurta: 2013-07-01 01:33:45
Sukurta: 2013-06-28 15:21:35
Sukurta: 2013-06-28 02:42:02
„...на свете все авось да случай“ (И. Бунин)
Mėgdavau pavažiuoti į Maskvą. Sėdi vakare į traukinį, rytą prasideda pažįstami priemiesčio peizažai, o neilgai trukus jau vaikštai po Arbatą, Raudonąją aikštę, GUM‘ą, CUM‘ą (valstybinės ir centrinės universalinių parduotuvių trumpiniai) ar kokio viešbučio bufetą. Bet naktis, naktis traukinyje...
Smagūs buvo ir skrydžiai į Leningradą. Ten Nevos prospektas su sodeliais, užkaboriais, tiltukais. Judantis vaizdas iš Natašos kambario viršum prospekto. Ten kadaise nuomos tikslu statyto didelio pirklių namo apartamentus sovietų valdžia pavertė liumpenų karvelidės langeliais, o ilgi platūs koridoriai susiaurėjo nuo iškabinėtų ant sienų dviračių, vonelių, kitų rakandų ir virto bendrais tamsiais sandėliais. Ten pirmą kartą supratau, kas yra tikras komunalinis būstas. Koridoriaus gale žiojėjo ir tikra kloaka – tualetas su surūdijusiomis „pėdomis“. Tupykla, liaudiškai „paraša“. Bet iš ten parėjus galima buvo žiūrėti pro langą.
O ar begausi Sankt Peterburge Leningrado gastronomo kavos – balzgano kavos gėrimo iš katilo, ir vargu ar tebėra Nevos prospekte gruziniškų patiekalų restoranas, kurio prieangyje stypsodavo šelmiškas durininkas, kreipdavęsis „gamardžoba, genocvali“, „slyš, kaco“ ir už tris rublius įleisdavęs be eilės.
Dešimtis kartų keitėsi žmonės, pastatai, pavadinimai, bet širdyje gyvas senasis miestas, ir jis visai kas kita nei tada Maskva.
Nors įsiterpusi tarp brangiausių pasaulio miestų, Maskva atmintyje šurmuliuoja turbūt dėl kitos priežasties. Na, mačiau Leniną, stovėjau toje kilometrinėje eilėje. Na, lankiausi Kremliaus suvažiavimų rūmuose, rodė „Eugenijų Oneginą“ ir buvo gražu. Slampinėjau gatvelėmis, bandydamas pajusti bent mažą miesto dalelę, tryniausi turguje, kavinėse, bet turiu tik miglotą bendrą vaizdą, nieko aiškaus. Tikriausiai kaltas traukinys.
Juo bildėjau ir tą žiemą. Apšarmoję langai, karšta arbatytė, kūmutiškos palydovės. Oi, patinka man tokios išvykos! Tuo metu namų pusėn, pirmu etapu iki Maskvos, o paskui tolyn tolyn į gimtąjį aūlą, baladojosi ir keli žvitrūs pietiečiai. Tambūre sklido žolės kvapas, pro tarpudančius dryktelėdavo žalia seilė. Kalba prasidėjo savaime, vystėsi lengvai, tad greitai susikalbėjome tiek, kad apsikeitėme adresais.
Iš kiekvienos kelionės parsiveždavau tokių mielų popierėlių su koordinatėmis, ir ima juokas pagalvojus, kaip būtų, jeigu užgriūtų iškart visi, kas turi manąsias...
Bet ką, naktIs tarp pridvisusio tambūro ir vagono-restorano baigėsi greitai kaip visa, kas gera, rytą atsiglebėsčiavome ir pasklidome į skirtingas puses.
Dėl visokių neįdomių rūpesčių iškrito geras laiko gabalas, kai staiga pamačiau, kad jau atjojo ruduo. Tada užslinko karšta bobų vasara. Voratinkliai draikės be vėjo, o studentus šaukte klykino pareiga padėti žemdirbiams sudoroti bulvių derlių. Susikroviau skurdžią mantą ir ne savo valia, juk ne Maskvos traukinio šaukiamas, atsidūriau Trakų rajone, Paluknyje.
Vieną dieną, kuri išaušo po laužo kurstymo ir vietinio ugninio skysčio degustavimo, su kurso drauge Loreta vargau nesibaigiančioje vagoje. Smarkiai atsilikome nuo darbščių komjaunuolių, o dar nuožmiai svilino dykumų saulė. Maniau, kad jau krisiu. Staiga palaukėje sustoja sunkvežimis ir iš jo pabyra pirmamečiai, taipogi į ūkį padirbėti atvežti kareivukai. Į mūsų vagą metasi dviese, jiems karštis ir sunkūs batai nė motais, pliki iki pusės jie žongliruoja pilnais kibirais ir mes su Loreta tokios pagalbos dėka išsiveržiame į priekį, o kai baigiame distanciją pirmi, aš Loretai vieną pristatau: tai Rovšan Rovšanbekov, žiemą važiavome Maskvos traukiniu.
Sukurta: 2013-06-24 02:37:31
Sukurta: 2013-06-20 00:39:10
Liepos 7 d. į Vilnių atvyksta Joe Satriani. Eisiu, puošmenas jau pasiruošiau.
http://www.youtube.com/watch?v=5M4BGpdU3pY