Sukurta: 2013-12-08 22:13:54
Sukurta: 2013-12-01 21:32:27
Sukurta: 2013-11-24 02:58:09
Sukurta: 2013-11-21 17:10:20
Sukurta: 2013-11-01 22:42:05
Death Is Before Me
after an anonymous Egyptian poem, 20th century B.C.
translated by W. S. Mervin
Death is before me tonight
like health to the sick
like leaving the bed when well.
Death is before me tonight
like the smell of coffee
like lying in the stream on a hot day.
Death is before me tonight
like the odor of lilac
like drowning in a lake of rum.
Death is before me tonight
like mid-summer thunder
like coming home from far away.
Death is before me tonight
like the moon above the prison
like rain in the garden in my homeland.
Sukurta: 2013-10-29 00:46:04
Sukurta: 2013-10-25 23:43:57
„Labą vakarą, brangioji“
Komplikuotas laikas. Vakarais susiriečiu ir linguoju tarsi pamestinukas. Girdėjau, kad taip nebylūs kūdikynų gyventojai kalba apie dėmesio trūkumą. Betgi pagrindinio dėmesio jie gauna. Turbūt tai kas kita.
Toks rutulinis leidžiu vakarus. Kvaila. Žmogus pats sau priešas. Juk susitvardantis individas nerašo laiškų, žinodamas, kad adresatas jų negaus. O aš parašiau. Kas liepė rašyti ir siųsti? Impulsas. Na, teoriškai kiekvienas laiškas kur nors atsitrenkia, bet juokiasi dabar mano kipšas, taiso minas: ir gerai, žinosi, kas tai yra veiksmas, o paskui svarstymas... Bet to nesužinos daugiau niekas, nes niekas to laiško neras.
Tiek to, kipšas nurims, pagalvojau, kaip viskas nurimsta. Ir tada atėjo mintis aplankyti prie geležinkelio esantį namą.
Dar niekada ten nebuvau. Tai namai žmogaus, apie kurį pastaruoju metu vėl mąstau labiau negu visad. Jau pasakojau, jo nėra tarp gyvųjų. Mintys suintensyvėjo galbūt dėl to, kad tvarkau jo žemiškuosius reikalus. Ne viskas taip greitai, kaip norėtųsi, trūksta parašų, uždengia kasdieniniai darbai, bėga mėnesiai ir va jau antri metai. Kiti, susiję su tuo žmogum, gyvena savo gyvenimus.
Kirtus geležinkelį keli žingsniai mazutu kvepiančia gatve, pro rudeninį kiemą į penkto namo laiptinę. Specifinė prasto bendrabučio, skurdo ir nešvaros lizdo, smarvė veda koridorium į laiptus, kuriais reikės pasiekti penktą aukštą. Keista, ir aukštas penktas, kaip to žmogaus vaikystėje.
Įdomu, kad aš tą laiptinę, tiesiog identišką, vasarą sapnavau. Nusibodo tos kalbos apie pranašystes, bet aš ją tikrai jau mačiau. Bendrabučių standartas? Tarkim, bet kitur ne tokios. O šioji... Kai buvo koridorių sapnavimo periodėlis, regėjau siaurą purviną laiptinę, kažko desperatiškai ieškojau, išnirdavau į visiškai kitokį, šviesų ir tuščią, antrą aukštą, panašų į poliklinikos, o paskui vėl laiptinė ir siužetas be aiškaus atsakymo. Daug laipiojau. Dabar štai atsidūriau čia fiziškai. Tos pačios mėlynos sienos, apdaužyti laiptai, kopiu ir spėlioju, ar tarpaukštyje bus pusiau praviros metalinės durys, ir jos yra, taip pat yra švarus šviesus koridorius, viskas sutampa. Nustebau, prisiminiau, bet neišsigandau.
Reikia tą būstą parduoti. Į jį užėjo mirtis, bet prieš ją ir šviesesnio gyvenimo minutės. Čia žmogus ir atėjo po to, kai senuosiuose namuose buvo išjungta elektra, šildymas, Naujieji įžengė degant porai žvakių, o paskui priėmė gatvė. Įvairioms jėgoms padedant po poros metų vis dėlto į tą gyvenimą įkrito pinigai. Mizeris, kuris liko pasidarbavus brangiajai giminei. Veikiant apsukriai ir dangstantis protingais tikslais, galima daug nuveikti.
Taip varganas kampas su žiurkėmis tapo namais.
Aš – to buvusio gyventojo praeities dalelė, kokių buvo daugybė. Bet įvairių aplinkybių dėka turiu raktą ir vaikštau nesančio gyvenime.
O žmonos būna įvairios, net ir poetų. Pirma jos tirpsta, o paskui nežemiška meilė kažkur išteka. Viena, kuri nepakelia pernelyg intensyvaus poetinio svorio, sutinka dar baisesnį ne poetą. Šiai poetas suskausta labiausiai, bet jau eina kitos. Pasirodo tokia, kuri bus abejinga net prisiminimui, o po jos − isteriška ir savanaudiška, kuri, tapusi teisėta, lydima savo giminės apsaugos išplevens, tik nepaliks ramybėje, kankins laiškų saldybe, šalčiu, raudomis ir prakeiksmais.
Tačiau visada kelia mūzos. Ir jų būna visokių. Amžinajam ieškotojui gali pasipainioti ir tokia, kuri pasitelkusi kokią liudininkę paskui viešai aiškins apie skriaudą. Ko norės ši dama, ar nežinos, kur eina vargo vargti? Susidomėjimui poezija išsekus, laikas išeiti pačiai. Bet neretai mūzos ima rėkti ir būti aukomis.
Ar tikrai supranta save tos, kurios siekia poeto širdies? Ar tikrai mato jį, o ne paprastą šeimynykštį, kuris privalės tą, tą ir tą. Vienetai. Yra gražių kasdienybių, bet ne taip jau dažnai.
Dažniau jos tenkina tuštybę, poruojasi, nemyli, nesupranta, o juk poetas ieško amžinai.
Jis jas mylėjo? Norėjo vargšas. Galvoju dabar, ką pasakyti tam išlepėliui ir nukryžiuotajam. Kad aš ateinu į jo kambarį po tiek nesimatymo metų ir myliu bet kokį, tokį siaubingą, nesugyvenamą ir nuskurusį? Aš ne žmona ir ne mūza. Todėl geriau. Su paliktu, neradusiu, žlungančiu vėl galima kalbėti. Perpetuum.
Netiesa, kad jis jų nemylėjo. Buvo žiaurus, nes blaškėsi, norėjo meilės ir ją žudė, gal taip bandė, kas gyvas ir tikras, o gal tiesiog nemokėjo.
Paskutinė artimoji, sutikta jaunystės mergaitė su trim savo vaikais, buvo tikra. Pabaigtuvėms. Bet ji išeidavo namo.
Atėjau ta mėlyna laiptine. Prie laužtos spynos dermantinas išplyšęs ir matyti kambario vidus. Spaudžiu išklišusią rankeną ir įžengiu. Keista, bet laiptinės smarvė kambaryje baigiasi.
Nors čia purvas, skurdas ir vienišojo chaosas. Kukliu apklotėliu užtiesta lova. Ant vinies kabo mano kadaise dovanota tiubeteika, nuo lentynos žiūri įžymioji persmirdusi maskuojamųjų spalvų kepurė... Buvusį gyvenimą reprezentuoja ir tai, kas įvairiuose interviu minėta kaip šio kambario dekoras. Originalu, nesugalvočiau taip. Gal iš pradžių truputį juokinga, betgi jis moterų niekintojas ir mylėtojas. Labai tvarkinga drabužių spinta. Daug vaikystės niekučių. Ant pajuodusios palangės butelis, virtęs pelenine, nardymo akiniai, labai labai senas, gal dar jo tėvo, kišeninis veidrodukas, neaiškių popierių krūvos, nerašantys tušinukai. Neveikiantis televizorius apklotas skudurais, ant viršaus sulaistyta ir sukaulėjusi pagalvė. Striukė ant grubių grindų šalia priskretusio, jau išdžiūvusio pamazgų kibiro. Visas likęs gyvenimas dėžėse, parsitemptose nuo stoties, ir kelioniniuose krepšiuose. Išklerusio stalo stalčiuje bėgioja tarakonai. Vaizdas pro langą gražus: besižiebiantys vakaro langai, tolumoj traukiniai ir geltoni medžiai.
Iš čia jis kasdien išeidavo į senamiestį, paskui į Antakalnį. Dabar čia aš. Ratas apsisuko.
Nuotraukos, baudų kvitai, rašteliai, rašyti ant kavinių servetėlių ir atvirukų, peticijos LATGAA‘i, visokie užrašai ir įrašai iš tų laikų, kai iki „Trečio brolio“ veždavo tik karieta taksi... Netiesa, kad poetui nerūpi, ar bus suprastas. Laiškai, kokie iškalbingi vyrų laiškai. „Tu išėjai iš bandos... Eik, kad ir galvą nuleidęs." Yra pjesė, kurią atmetė leidyklos. Gal kada reiktų išleisti. Kam? Sau. Prisimenant ir snukiadaužius įvairiose naktinėse virtuvėse.
Kuičiuosi tarp popierių, kurių niekam nebereikia, ir baisiai keista. Norėtųsi ką nors jausti, bet visiškas štilis. Gal kada nors iš širdies pasijuoksiu, tikiuosi. Mes gi kvailiodavom − taip kvailai, kaip galima tik gyvenime.
Tai tęsėsi ir vėliau, be manęs. Pavyzdžiui:
Administracinio teisės pažeidimo protokolai
(Nukentėjusioji) Apie 03 val. prie x gatvės x namo x buto laiptinėje pil. X daužė buto duris, keikėsi necenzūriniais žodžiais, kabinėjosi prie žmonių, tuo pažeidė viešąją tvarką, už tai numatyta atsakomybė LR ATPK 174 str.
(Atsakovas) Susipažinęs su protokolu – nesutinku su absurdiškais dalykais – manęs ten nebuvo. Pilietė X tegul pati išsiblaivo ir nebekankina nei manęs, nei kaimynų, nei Policijos.
(Po kelių valandų) Apie 09 val. x g. prie x buto durų viešoje vietoje pil. X keikėsi necenzūriniais žodžiais, kabinėjosi prie žmonių, daužė buto duris, tuo pažeisdamas viešąją tvarką, už tai numatyta atsakomybė LR ATPK 174 str.
(Atsakovas) Apie 9 val. ryto užėjau pas pilietę X su šampano buteliu pakeliui į namus. Norėjau padovanoti šampaną ta proga, kad vakar vaidinau filme „Karas ir taika“. Tuo ir baigėsi. Su kaltinimu nesutinku.
O tas žalios jaunystės eilėraštis vis dėlto turėjo racijos:
... aš glostau tavo skruostą ir galvoju / kad nieko nėr dabar gražiau / kad gal tau sielą išdažiau / akvarele, šviesa ar suodžiais / ir tau ryškėja mano bruožai / jei tu graži / laimėsi tu.
Tam kartui užvėriau kambario duris. Su rastu tarp popierių savadarbiu Abisinijos konsulo pažymėjimu užantyje išslinkau į gatvę ir įsiliejau į keleivių srautą.
Sukurta: 2013-10-15 00:58:49
Sukurta: 2013-10-12 01:31:26
Sukurta: 2013-10-02 01:51:50