Sukurta: 2013-09-16 01:23:37
Sukurta: 2013-09-13 15:00:27
Sukurta: 2013-09-09 14:44:43
Sukurta: 2013-08-29 02:06:04
Sukurta: 2013-08-24 03:35:16
Sukurta: 2013-08-20 02:36:38
Sukurta: 2013-08-18 01:52:49
Dar tuščia, nors paprastai tokiu laiku vaikų būdavo daugiau. Pasipildavo parvežtieji iš kaimų, kurortų, stovyklų, atgydavo niekur taip ir neišvažiavusieji ir visa ta per vasarą ūgtelėjusių rėksnių armija iki vėlumos mėgaudavosi likusiu laisvu kiemo laiku. Jų keliai tokie skirtingi.
Žinau, tai gyvenimas, kuris kartais nuveda tiesia, pranašauta kryptimi, o kartais nuneša į visai neaiškią pusę. Tai, kad visiems buvo kalama mokytis gerai, pasirodo, nelabai ką reiškia. Svarbu gal nebent tiems, kurie iš mažumės kreipiami arba patys svajoja būti mokslininkais ar kitais specifinių žinių rezervuarais bei generuotojais. O kitiems... Kad prasti pažymiai (ir tas prastumas reliatyvus) nereiškia tamsios ateities, dar kartą įsitikinau pažvelgęs į vaikystės kiemą pro rudenėjantį savo langą. Gal plačiąja prasme būna ir kitaip, bet dabar apsiribosiu kiemo berniukais, kuriems įvairių pažymių parašė gyvenimas (labai gražus palyginimas).
Mirtinų draugų ar draugių kieme neturėjau, visi buvo daugmaž lygūs. Vaikystės takeliai seniai išsiskyrė, užžėlė ir manęs juose tie žmonės nebepamato. O aš juos atpažįstu ir kažkokiu būdu žinau, kaip jie gyvena. Dar gyvos ir noriai kalba kai kurios senosios žvalgės.
Kieme dažnai trynėsi Aidas. Vaikystėje labai bendravom, augdami tolome, dar vėliau jį uzurpavo žmonelė, ir kad jis nebenori pažinti net buvusių gerų draugų, patvirtino senamiestyje sutiktas bendras pažįstamas A.Č.: Aidas pasikeitė negrįžtamai. O gal toks visada ir buvo, yra gi nesikeičianti prigimtinė esmė. Kad jis prastai mokėsi, man netrukdė, kaip ir gana matoma, o dar tiksliau – juntama ironija aplinkinių atžvilgiu ir savo pranašumo demonstravimas. Buvau jam lojalus ir visada rasdavau pagiriamąjį žodį. Tiesą sakant, už nieką, taip sau, iš širdies, nes ir jame ieškojau širdies. Aidui labai reikėjo tų pagyrimų. Vėliau jį viena moteris ir paėmė taip – pagyrimais. Sakoma, kad tokia patelė yra protinga, bet šįkart ne kiemo moterų neliečiu. Kuo Aidas užsiima dabar, neturiu supratimo, bet keitė jis daug veiklos sričių. Moteries liepiamas metė universitetą, nes argi tai pritinka vyrui, nuėjo į verslus, o paskui velnias žino kur, bet gyvena pasiturimai ir turbūt yra patenkintas.
Mūsų laiptinėje gyveno šeima, kurioje buvo trys vaikai: kiek už mane vyresnis Aivaras ir dvyniai Ilzė su Janiu. Tėvas buvo lyg ir latvis, o mamos giminėje maišėsi bene dvylikos tautybių kraujas, pradedant rusais, čekais, lenkais ir kt. Jei mušančiuose kraujuose nėra kokių nors ypatingų savybių, tada ir vaikų istorijos nei ypatingos, nei įdomios, jos greičiau tik ryškūs mano atminties vaizdai. Aivaras, išlakus blondinas, turėjo sportinį dviratį, o tai jau buvo prabanga, kurią sau kažkaip leido tėvo alkoholiko alinama šeima. Matau jų odekolonu prakvipusį tėvą kopiantį iš rūsio, tupintį ir rūkantį prie įėjimo į laiptinę. Jis buvo panašus į atkaklų tylintį gyvulį. O dviratį besivarantis Aivaras... Kartą tiek žiopsojau, kad jis net užvažiavo ant manęs, nubrozdino alkūnę ir kažką piktai pasakė rusiškai, nesupratau. Bendravo jis daugiausia su rusakalbiais: Marysios sūnumis, į alkoholį linkusiu Jura, kuris veisia bulterjerus, su visiškai prasigėrusiais Toliku ir Liocha iš kito namo ir su „uodega“ Vadziulka. Aivaras buvo trejetukininkas, bet, matyt, nekvailas, o iš tos šutvės protingiausias, nes visų nuostabai sugebėjo įstoti ir baigti aviacijos mokyklą Rygoje, Maskvos aviacijos institutą ir paskui iš Vilniaus oro uosto dispečerinės vadovavo tarptautiniams skrydžiams. Metams bėgant tasai liaunas blondinas tolydžio plėtėsi, pūtėsi ir tapo tikru bosu. Jis rėmė visą šeimą. Tada sesuo Ilzė jau buvo bandžiusi bėgti nutekėdama paskui radistų mokyklos kursantą į Kijevą ir jau buvo grįžusi į vaikystės namus.
Jos dvynys Janis buvo meniška natūra. Nors rusiškai kieme aš neišmokau, kaip daugelis, bet Janis, berniukas liūdnomis akimis, dvejetukininkas iš rusų mokyklos, mokėjo lietuviškai. Su juo buvo galima ir pasikalbėti. O vėliau... Jis tapo panašus į Jėzų, niekada konkrečiai nedirbo, gyveno savo vizijų pasaulyje ir, atrodo, nenorėjo, kad būtų kitaip. Pasisukus kalbai apie niūrią kasdienybę, buitį, jis bemat keisdavo temą: štai kitą savaitę išskrendąs į parodą Leningrade, o kartą, kai buvo susitikęs su Grebenščikovu... Janis kūrė muziką. Jį metė žmona, bet jis sutiko suprantančią sielą ir nustojo gerti.
Tėvai numirė, Aivaras, naujai savo šeimai pastatęs namą Antakalnyje, prieš porą metų irgi staiga krito, o nelikus rėmėjo, dvyniai butą pardavė ir išsikėlė į prastesnius rajonus. Nieko dabar nežinau. Bet panašu, kad stropuolei Ilzei, raudonu diplomu baigusiai medicinos seserų mokyklą, o vėliau sėkmingai ir institutą, nepasisekė labiausiai: ji turėjo didelių vilčių. O dar ta jos kvaiša dukra.
Vadziulka, raudono alkoholiko ir audėjos jaunylis, buvo kvailas per visą pilvą ir baisiai įkyrus, bet nutekėjo į Kronštatą ir dabar retų viešnagių metu vaikystes kiemu praeina labai išdidus. Jo vyresnysis brolis yra užkietėjęs bedarbis, alkoholikas kaip tėvas ir periodiškai smaugia mamelę, kad užrašytų jam butą. Kai pamatau tą latrą parduotuvėj su vynuogių keke, žinau, kad prasiblaivė ir prašys motinos atleidimo už negražų elgesį.
Vladikas irgi buvo alkoholiko, tik blyškaus, sūnus. Kaip ir visi rusakalbiai kiemo berniukai, jis lankė tą pačią mikrorajono mokyklą (dabar ten kitos ugdymo įstaigos), vos vos yrėsi ir atrodė be perspektyvų, bet užtat sulaukęs pilnametystės tučtuojau sėkmingai vedė – panašią, su kuria susipažino gūdžiame Vilniaus rajono kaime per gimines. Toji moteris be specialybės ir, sprendžiant iš padrikų frazių, be kokių nors gebėjimų jau porą dešimtmečių toliau parduotuvės neišsiruošia. Daugiausia ji lindi varganame priplėkusiame pirmojo aukšto bute, visai kaip kaime, ruošia pietus ir laukia laukia. Vladikas vairuotojas, vidurdienį jis parvažiuoja, o vakarais abu žiūri pro balkoną. Tai turbūt paprasta jų laimė.
Robertas yra žinomas toksikologas. Bet ir mokėsi jis gerai. Svajojo apie mediciną – o ten gi pašaukimas, žinios plius intuicija. Be to, reikėjo gero vidurkio. Šmaikštųjį daktarą dažnai kalbina žiniasklaida ir jis populiariai moko visuomenę, ką daryti persigėrus ar prisirijus nuodingų grybų. O fotomenininko J. vaikai, vidutiniokai, garsiai leisdavę muziką ir anksti pradėję rūkyti, vienas įkando elektronikos studijas ir vadinasi inžinieriumi elektriku, o kitas Širvintų rajone prekiauja gėrimais. Telefonų meistro Volčioko sūnūs, nesugebėję nieko, emigravo. Tipinis reiškinys, nes Lietuvoje gyventi yra labai bloga, čia vargdieniai engiami.
Buvo dar Rolandas, kurio šeimą vadindavome „v mire žyvotnych“. Per TV rodydavo laidą „Gyvūnijos pasaulyje“, o Rolando tėvas buvo panašus į užsklandoje besivartantį jūrų vėplį. Beveik identiška buvo ir motina. Abu trumpomis skystomis šukuosenomis, ilčių nepastebėjau, ir gofruotais kaklais. Tėvas pas kitą išnyko seniai, o motina vis pasigydo, nes yra labai triukšminga ir nuolat pretenduoja į kooperatyvo valdybą. Rolandas buvo panašus į abu ir dar žvairas. Dabar jis, tas kiemo melagis, skundikas ir dar trejetukininkas, yra dingęs iš akiračio, o vienintelis pėdsakas – fizionomija prie žymos google+.
Kitame namo gale gyveno Jonas, neblogas mokinys ir šiaip labai simpatiškas berniukas. Kol jis su meile ir didžiausia išmone kieme ganydavo sesers sūnų, antrojo aukšto virtuvės lange šmėžuodavo pusplikis įmitęs jo tėvas ir išsidraikiusi motina. Jie smarkiai gėrė. Bet paskui jų nebeliko, o Jonas buvo įtrauktas į visų įmanomų tarnybų sąrašus, nes siautėjantis ir sergantis AIDS jis kaimynams tapo uždelsto veikimo bomba. Savo bute jis įsteigė ir narkotikų prekybos bei vartojimo tašką, gąsdino jo kruvinų rankų pėdsakai ant turėklų ir laiptinės durų rankenų. Jonas dabar gyvena psichiatrinėje.
O Valdelis visą gyvenimą kovojo su papildomais kilogramais. Ko norėti – tėtukas traukė iki kokių 200, motutė iki 199. Prisiminimus jis įspaudė ne kažin kokia išmintimi, nors šiaip ne taip baigė vidurinę, vakarais džiovino smegenis kažkokiuose moksluose, o paskui tvarkingai ištekėjo. Toliau visai nebeįdomu. Bet ir mūsų bendravimą atsimenu daugiausia dėl vaizdžių detalių. Pavyzdžiui, kartą užėjau pas juos į namus. Kambaryje stovėjo apskritas stalas, prie kurio Valdelis ruošdavo pamokas. Užsigulę pradėjome vartyti sąsiuvinius, kažką piešti ir prireikė trintuko. Vilioklis Valdelis tik nusišypsojo – ant stalo po šlamštu slėpėsi ne kartą jo išbandytas sportbatis. Iš tikrųjų, guminė nosis neblogai trynė. Valdelis tąkart išėdė lape skylę.
Dar Marikas. Gandą, kad jis atvažiuoja, tąkart kieme paskleidė Marysia (mat palaikė ryšį su jo šeima). Tarp senųjų kaimynų kilo sujudimas. Marikas − jaunesnysis Rajos sūnus. Vyresnėlis Iliuša buvo dar dar – kuklutis, slėpynėse nepakeičiamas, žaisdavome „haly halo“, „Ali baba, čevo sluga“ ir jis kaip niekas kitas vikriai įsibėgėdavo. Iliuša lankė tą pačią kiemui priskirtą rusakalbių mokyklą, o vėliau proftechninę, bet nieko ryškesnio jo gyvenime vis nebuvo. Laimei, kantriesiems kartais atlyginama. Iliušos likimą pakeitė pagal papročius prirodyta kimštinė tautietė plonomis kojytėmis ir su akiniais, nusmauktais ant nosies galiuko tiek, jog turėjo tuoj kristi. Sulipo jiedu. O paskui visa didelė šeima: Raja, jos brolis Liova ir jo palyda, Iliuša su akiniais ir Marikas, išvyko į protėvių žemę. Atsimenu simpatiškus tos šeimos senelius ir amžinai prie laiptinės rūkantį tėvą Grišą. Visų jų kapai liko Lietuvoje.
Išvykėliai rašė Marysiai, o perskaitydavo jai sūnūs, kad saulėtoji šalis labai patinka, adaptavosi jie lengvai, ne taip, kaip nusivylę tenykščiu gyvenimu kai kurie kiti pažįstami. Ypač tiko klimatas. Bet prasmingiausia Mariko istorija, prasidėjusi dar čia, tam tikra prasme – ir kieme.
Štai Raja vežimėlyje krato kūdikį, o štai jau rubuilis juodomis akimis bėginėja ir zyzia po balkonu. Kuo labiau jis augo, tuo didesni stebuklai dėjosi. Raja sakė ir pati nesuprantanti, normalus jis ar ne. Apie mokslą nebuvo nė kalbos. Dvylikametis Marikas su penkiametėmis mergaitėmis kieme vystydavo lėles, romiai stovėdavo, kai reikėdavo palaikyti šokinėjimo gumą, cypdavo besivartydamas ant žolės, nes vaikams buvo juokinga. Bet vieną dieną, apsilankęs sinagogoje, jis staiga pasikeitė. Jam nušvito pašaukimas − rabino kelias. Penktadienio vakarais prasidėdavo Mariko šabas. Rankenų jis liesti negali, visur jam atidaryk, patarnauk, atsirado ir atskiri indai maistui gaminti. Motina tai pasakojo juokdamasi, nors poslinkiais buvo patenkinta. Taip Marikas subrendo. Dabar jis, keturių vaikų tėvas Markas M., auklėja ir šviečia kitus.
Penktame aukšte gyveno Emilis, Stefos anūkas, bet tai jau ne mano vaikystė. Mačiau, kaip augo tvirtas raudonskruostis, prie mokslų buvo nelabai pirmas, bet užtat malonus berniukas, po mokyklos susidomėjęs universitetu. Visgi metė jį dar pirmame kurse ir įsidarbino kroviku. Malonus vaikinas. Vieną dieną motina nesulaukė jo sutartoje vietoje, tik greitai sulaukė žinios: rastas negyvas Viršuliškių automobilių stovėjimo aikštelėje. Įsuko, išjungė variklį ir numirė. Sustojo širdis. Narkotikai. Pasirodo, senas reikalas. Jam buvo 22.
Istorijų santrumpos fragmentiškos, prie kiekvienos būtų galima plėstis, bet mintį turėjau paprasčiausiai užmesti akį į tai, kaip susiklosto prastų mokinių gyvenimas. Ne įvykių seka ir ne visuotinės nuostatos svarbiausia. Turbūt kiekvienas rastų įvairių tai patvirtinančių pavyzdžių tarp savo pažįstamų. Kitą kartą apie kiemo mergas.
Sukurta: 2013-08-16 00:45:11
Sukurta: 2013-08-08 16:27:36
Sukurta: 2013-08-02 19:42:19
Nutariau, kad būsiu atsargesnis. Nes jau pavargau, aplink išvien klasta. Viskas įvyksta mažiausiai to tikintis, atsipalaidavus.
Taip atsitiko ir man, kai vieną penktadienio pavakarę viešojo maitinimo įstaigoje susipažinau su stiklelio gerbėju. Ne paslaptis, kad visuomenėje svorį turi gražios uniformos. Pavyzdžiui, moterims dažnai imponuoja kariūnai, lakūnai ir šiaip pareigūnai. Aš tai tokiems pigiems triukams abejingas (tik brangiems ne), ir aš pirmas nelindau, bet...
Jis buvo vardu Petras ir vilkėjo mėlyną uniformą su gražiomis sagomis ir antpečiais. Maniau, kad oreivis, nors jis, kiek prisimenu, neprisistatė niekaip, tik prisislinko arčiau. Paskui buvo minčių, kad gal dirba kur nors uosto ar geležinkelio administracijoje. Bet galiausiai paaiškėjo, kad jis miškininkas.
Tikrai jau. Švilpiniavo piemenėlių dainas, kalbėjo įvairiais balsais, daug pirko. Galvoju dabar, kaip visgi konkrečiau jis atrodė. Drūtas pilvūzas išsprogusiomis akimis, mėlyna uniforma... Daugiau neatsimenu. Ir pūtėsi kaip varlė prieš dalgį (aš tada buvau Algis), bet vis tiek bendru sutarimu atsiradome pas jo pažįstamą našlį, kuris iš savaitinio darželio kaip tik buvo parsivedęs vaikus ir ruošė vakarienę. Todėl ilgai virtuvėje aptarinėjome, kaip reikėtų pačios, o išaušus rytui našlys užvedė po langais stovėjusį „Ikarusą“ (dirbo vairuotoju), vaikus užrakino namie ir patraukėme į Nemenčinės mišką, kur gyveno, žinoma, namelyje, kažkokie kažkieno pažįstami. Po trumpos viešnagės į autobusą įsisodinome porą vietinių ir iškeliavome pas jų gimines į Šalčininkus, kur patekome kaip tik užstalėn ir pavalgėme keptų lašinių su svogūnais bei ištuštinome grafinėlį. Tada nuvažiavome į kapines ir paverkę prie bent jau man nepažįstamo žmogaus kapo išvykome atgal į sostinę. Pakeliui vėl truktelėjome. Ir tada prasidėjo.
Buvo labai bloga. Apsinuodijau. Daugiau nebepulsiu į pažintis su uniformuotais žmonėmis. Tai pavyzdys, koks gali būti rafinuotas antpuolis, kai pirminė pasala surengiama viešojo maitinimo taške. Prieš tokius metodus šnipų tušinukai su nuodų kapsulėmis arba atlapuose įsiūtos ampulės su kalio cianidu blanksta. O ir Petras galbūt ne miškininkas. Bet apie viską iš eilės ir logiškai.
Dar akmens amžiaus žmonės, siekdami nugalėti auką, kirvukus tepdavo įvairiais augalinės ir gyvūninės kilmės marmalais. Bet dieve dieve, kas dėjosi istorijos bėgyje. Ką ten pirmykščiai medžiotojai, siekę apsiginti ir pramisti, jei žmogus žmogų... Pradėjo kristi arseno oksido privalgę Egipto faraonai. Antikos žmonės pagardams ėmė naudoti šviną, auksą, beladoną, tam tikrų savybių turinčius persikų ir vyšnių kauliukų branduolius. Gentainių nuodijimas gražų polėkį įgavo Romos imperijoje, iškilo tokia ekspertė Lokusta (pagrindinis užsakovas Neronas), mėgusi pilstyti savo antpilėlius. Galabytojų panteone aukso raidėmis įrašyta ir Bordžijų pavardė – tai jau Renesansas, elegancija. Vėliau remiantis būtent Lukrecijos Bordžijos metodu ant Temzės tilto bus nužudytas bulgarų disidentas G.Markovas – nudurtas skėčiu, prieš tai įtaisius jame adatą su ricinu (jo mirtina dozė – 80 kartų mažesnė už kalio cianido mirtiną dozę). Viduramžių vienuoliai aprašė bočių mėgtas rupūžes, gyvates, žolytes: maudą, cikutą, kurpelę, nuokaną, taipogi opijų, strichniną, atropiną ir kitą amžiais kauptą gėrį, kuris tarnavo kaip pagrindas. Bet reikia nepamiršti, kad visą laiką receptūros buvo tobulinamos, papildomos negesintomis kalkėmis, ispaniškosiomis muselėmis, kaulų milteliais ir kitais priedais, o užnuodytas strėles ir maistą istorijos bėgyje papildė įvairiomis substancijomis įtrinti aksesuarai, stalo įrankiai, pagerintos pomados ir pudros. Čia paminėtina bent jau J.Mediči su savo „kulinarija“, nors veikė ir kiti bei kitos. Jei turtingesniuose patricijų namuose dialektiškai buvo atsiradęs maisto ragautojo etatas (mačiau ir tokį filmą „Grybų žmogus“, labai verkiau, bet viskas baigėsi gerai), tai tobulėjant technikai ragautojus ir etiketo žinovus ėmė gožti toksikologijos specialistai. Mat ilgainiui atsirado galybė naujų cheminių preparatų: pilstukas, vamzdžių valiklis „Kurmis“, čečėnų teroristą Chatabą nukovę paslaptingi milteliai voke ir pan. Istorija yra žiaurus smagratis.
Tačiau visais laikais ne tik virė intrigos dėl įtakos, pinigų, meilės. Istoriniai šaltiniai byloja, kad būta ir individualios veiklos mėgėjų, kurie užsiėmė nuodijimu šiaip sau, savo malonumui. Tiek maždaug padrikos apžvalgos, o dabar sintezė.
Ne veltui man į smegenis primygtinai kala vardas Džiuzepė Balzamas (Giuseppe Balsamo). Kala priėjus kraštutinę ribą, paskutinės minutės principu.
Kas jis? Avantiūristas, aukštuomenėje pagarsėjęs alchemikas, hipnozės meistras? Jaunystėje dėl įvairių aferų persekiotas teisėsaugos ir todėl leidęsis į klajones po Graikiją, Egiptą, Persiją, Arabiją, Rodo ir Maltos salas, Džiuzepė gatvėse daug išmoko. Tad pridėjęs naujas patirtis prie seminarijos bibliotekoje anksčiau prisigraibytų astronomijos, chemijos, biologijos žinių, vadindamasis mirusios tetulės pavarde, prie kurios savo nuožiūra prisidūrė porą titulų, jis kaip grafas Alesandras di Kaliostras (Alessandro di Cagliostro) ir dar markizas vieną dieną ėmėsi pranašo misijos. Netrukus su žmonele, apžavėta jo talentų ir filosofijos, be to, išskirtinai gražia ir meilia, jiedu pradėjo triumfo žygį po įvairias Europos šalis.
Anglijoje Kaliostras susipažino su masonais ir papasakojęs apie apkeliautas Rytų šalis prisistatė esąs Egipto masonų ložės įkūrėjas, todėl netrukus jau naudojo dosnias rėmėjų investicijas. Šlaistėsi grafas ir Latvijoje, Jelgavos rajone, o Peterburge, kur ėmėsi gydymo, jo Kaliostrienė pakerėjo Jekaterinos II favoritą kunigaikštį Potiomkiną. Dėl to, plius dėl įvairių kitų nesklandumų, iš pavydo sprogstanti Jekaterina įsakė palydėti atvykėlius iki pasienio. Ispanija, Anglija, Prancūzija, Lenkija... Iš kai kurių vietovių teko sprukti, bet daug kur sekėsi ir grafas, užsimetęs tuniką su skarabėjais, rengė magijos seansus, rodė, kaip metalą paversti auksu, už didelius pinigus siūlė jaunystės eliksyrą, įsivėlęs į M.Antuanetės briliantų vėrinio skandalą patupėjo ir Bastilijoje, bet buvo išteisintas.
Galiausiai, dar kiek paklajojęs ir pakankamai praturtėjęs, žymusis masonas patraukė namo. Gimtinėje šią garsenybę pasičiupo inkvizicija, bet padvejojusi, kad gal jis ne velnio tarnas, o paprastas aferistas, nusprendė vietoj laužo liepsnų skirti San Leone tvirtovės kambarį. Prieš grafą kažkodėl liudijo ir bendražygė žmonelė. Vieni šaltiniai teigia, kad kalinys išprotėjo, bet esama gana realių hipotezių, kad grafo Montekristo pavyzdžiu pabėgo, nes Kaliostro kapas istorijai nežinomas. Kadangi žiniuonis tvirtino gyvensiąs apie 6000 metų, tai gali būti, kad jis... Grafas žinojo ilgaamžiškumo paslaptį ir ją už labai gerus pinigus yra atskleidęs panorusiems įstoti į jo ložę. Tereikėjo ištverti įšventinimą, po kurio netekusį šiek tiek kraujo ir paplukdytą jauninančioje vonioje kandidatą pykindavo, tąsė traukuliai, byrėjo dantys ir puolė visokeriopas blogumas. Pagal simptomus atrodytų, kad vonioje bus tyvuliavęs gyvsidabris, kurio nuopelnai − negrįžtami visų organų pakitimai. Betgi tai atsinaujinimas. Pats grafas skelbėsi kelių dešimtmečių intervalais praktikuojąs tokias procedūras sau, o šiaip jis buvo Nojaus vienmetis ir pažinojo Aleksandrą Makedonietį.
Ar dar nesismelkia nuojauta? Apnuodijimas siekiant tikslų − istorijoje ne pirmiena. Mano įtarimus dar labiau sutvirtina įvykiai Lietuvoje. Jokių asmeniškumų, tik faktai. Esu girdėjęs, kad pokariu vieno miestelio žmonės iš smalsumo pradūrė krovininį vagoną, į įvairiausią tarą iki valiai prisipylė pro skylutes bėgančio neaiškaus skysčio ir manydami, kad gal pravers buityje, išsinešiojo po namus. Pasidėjo kas kur. Sandėliukuose, palovėse. Pas vienus žmones toks popieriaus gniužulu užkimštas butelis rado vietą didelėje skrynioje, ant kurios nakčiai vaikui klodavo patalą...
Klausimas: kieno užsakymu Lietuvoje atsidūrė tas vagonas? Su karine pramone nematau jokių sąsajų, nes karas jau buvo praėjęs. Kokie tikslai? Malonumas stebėti padarinius?
O prieš kurį laiką spauda rašė apie gyvsidabrio upeliuką Antakalnio miške. Vaikai, atradę tokią įdomybę, kaišiojo pagalius, paskui rankas... Iš kur jau teka tas upeliukas, įdomu? Kažkas papylė. Ir galbūt teko girdėti apie Ukmergės teisėjų lemtį? Jie masiškai skundėsi prasta savijauta, o galai suėjo prieš porą metų, jei neklystu, kai remonto metu iš teismo pastato lubų pasipylė gyvsidabrio lietus.
Taigi, įtariu, jog tas Petras su gražia miškininko uniforma yra šarlatanas grafas, siekęs asmeninės naudos. Manau, kad jis, papokštavęs šalies mastu šiaip sau, o su teisėsauga sąskaitas suvedęs sąmoningai, praktiškai ieškojo mano silpnųjų vietų, vadovaudamasis Paracelso pastebėjimu, kad vaisto ir nuodo skirtumas tik dozėje.