Sukurta: 2013-03-08 00:57:54
Sukurta: 2013-03-05 00:41:33
Sukurta: 2013-03-01 01:06:00
Atsitikimas
Kaip kas besakytų, įvairių mistinių reiškinių lygmuo egzistuoja iš tikrųjų. Tuos reiškinius galima pavadinti ir sutapimais, o neretai ir dėsniais. Aš dabar kaip tik tame lygmenyje, pats paūmėjimo metas.
Viskas prasidėjo, kaip paprastai, gana paprastai. Pastaruoju metu problemų turi Ūkio bankas, ne aš, tik kažkodėl mane bombarduoja žinutės iš jų lizingo bendrovės. Šiandien nušvito graži diena, smagu pasivaikščioti, tai, pamaniau, tiek to, nueisiu ten pasiaiškinti.
Prabangiame kabinete vadybininkas Giedrius su lengva šypsenėle mano gražbylysčių siūlą vijo ant brangakmeniais žieduoto savo pirštuko, kuriuo kartkartėmis kažką bakstelėdavo kompiuteryje. Nesunkiai susitarėme dėl tolimesnės strategijos ir taktikos, maloniai atsisveikinome ir pasukau ienas išėjimo link.
Turbūt mane apsvaigino giedrumas, o ir giedrųjų dausų signalus iš būsimojo laiko turėjau suprasti, kai paprastame koridoriuje neberadau išėjimo. Įeiti įėjau, o atgal – niekaip. Pradėjau varstyti įvairias duris, kol apsaugos darbuotojas palydėjo pro reikiamas. Pagaliau su perspektyvia sutartimi ir pakilia nuotaika aš vėl ore.
Vilniaus ir Liejyklos gatvių kampas, pats miesto centras. Liejyklos gatve žemyn, už keliolikos žingsnių, būtų Bangladešo namai, bet jų seniai nebėra, nes ten kažkoks viešbutis.
Kur dabar Bangladešas, ar begyvas tas manekeniškos išvaizdos jaunuolis, pas kurį mes, neaiškiais tikslais susimetusi neaiški draugija, tūkstantis devyni šimtai kažkelintųjų vasarą leidome naktis? Bangladešas mus priimdavo į tuščius namus, tiksliau, į sienas: butai jau buvo išparduoti, namo gyventojai iškraustyti ir mes lindėdavome tarp tų sienų vieni, kambaryje, man rodos, net kiaurais langais. Jokių baldų, jokių daiktų, tik pora čiužinių. Pro bestikles kiaurymes žiūrėjo žvaigždės.
Prisimenu tą fantasmagorišką atmosferą vidurvasarį tūkstantis devyni šimtai kažkelintaisiais... Apie ką kalbėjome, ką veikėme? Naktys vasarą šviesios, ilgai vaikščiodavome miesto centre, užsukdavome pas tuos, kas neišvykęs atostogauti, ateidavome į tą Liejyklos gatvės namą, laikas bėgo per daug nemąstant, o ir tų kalbų visokių atsirasdavo – kam dabar „apie ką“ – tiesiog buvome jauni.
Bangladešas buvo narkomanas. Jį gerai pažinojo tik Eglaitė, vėliau perdozavusi Rygoje ir amžiną jai atilsį, o mes – poetas, radijo ir televizijos veikėjas, pažįstamas iš Elektrėnų bei aš – buvome kitaip. Mus siejo miestas.
Tokios ir panašios mintys užplūdo žvilgsniui slystant Liejyklos gatve žemyn. O nuo minčių, ne naujiena, galima ir apsvaigti, kas man ir atsitiko. Dar neseniai rypavau, kad mano pilkame gyvenime nieko nevyksta, bet oi kaip nereikėtų pasiduoti tokioms laisvamaniškoms nuotaikoms. Vos pasidaviau, kvaitulys ir padarė savo juodą darbą: vožiausi į stulpą. Juokai juokais, bet maniau, kad susitrupinau skruostikaulį. Kažkas pažiro...
Įvairiais gyvenimo atvejais remdavausi dar vaikystėje patikrintu testu: jeigu ranka neiškrito iš rankovės, reiškia, nenulūžo. Šįkart irgi niekas neiškrito, nieko neišspjoviau. Dėjau ir telefoną prie žando, ir raktus, ir purviną sniegą nuo gatvės, bet pūtėsi ta mano nelaimė, ėmė graužti nuo trynimo, o dėl traumuoto paakio kažko pradėjo siaurėti regėjimo laukas. Tuo šiandien pavasario saulutė mieste ir baigėsi. Ji mano paaky.
Prisidengęs smegenis apykakle parskuodžiau į darbą. Iš sutapimų paminėčiau tai, kad pakeliui gatvėje radau beveik pilną stiprių raminamųjų pakuotę... Kažkam iškrito. Taip būna ne kasdien, bet gyvenime kelis kartus yra buvę.
Užsidėsiu tamsius akinius, pralauksiu visas spalvų mainymosi stadijas, ir nesudėčiau lygioj vietoj tokios va įstabios sakmės iš nieko, jeigu ne džiaugsmas, užplūdęs patyrus amžinąsias tiesas.
Dar savaitės pradžioje mano žvilgsnį prikaustė kolegos išraiškingai nubrozdinta kakta (jis tvarko įvairius finansinius reikalus, dažnai išeina į miestą). Mintyse nusistebėjau: šitaip dar ir sugebėti reikia. Tai prašom, turiu ir aš puošmeną. Kolega apylankom prasitarė, kad jam taip nuo grikių (lukštų nepaminėjo) pagalvės. Kokių minčių rytoj sukels mano paakys?
Sukurta: 2013-02-26 00:32:07
Sukurta: 2013-02-21 00:20:22
Sukurta: 2013-02-16 19:35:35
Tviteryje užvakar radau mielą raštelį: 30 minutes from the Lithuanian border. Today marks my 1st time ever here. Looking forward to a great show at Zalgiris Arena – Slash. Ir toks parašas: iiii]. Skrybėliukas!
Saul Hudson – Slash: the best solos in GNR. Ne tik pavasaris, bet ir geras vidurvasaris.
http://www.youtube.com/watch?v=cs0C9M5ahvQ&
Tęsiu vakarykštę mintį. Melodijos mat patiko... bet ar ką nors sako žodis „patiko“... Šitaip lėkštai kalbu, nes protelis pasimaišė, arenoje įsivėliau į konfliktą ir gavau į galvą (čia savaime suprantama, nes be nuotykių tai niekur). Kai po įžangėlės prasidėjo „Nightrain“ ir pakilau filmuoti, pradėjo reikštis kažkoks personažas, sėdėjęs už nugaros. Maždaug: ir tu sėsk ir ramiai sėdėk. Apsikeitėme komplimentais. Bet atsistojo ir prieš mane kitoje eilėje sėdėjęs jaunuolis. Tada anas į jį metė plastikinį indelį su viskiu, gavau ir aš porciją. Negana to, tvarkdarys, per mano galvą siekdamas užtvoti jaunuoliui, vožė man.
Šokau reikšti nuomonę. Tada jis vėl mostelėjo, bet į orą ir tuo pačiu ant manęs užvirto. Visgi kažkaip spyruokliškai atsitiesė ir grįžo į pirminę padėtį, bet į mane atsisuko ir šoko per kėdes jaunuolis, kuriam viskis suvilgė pakaušį (alus jau buvo in vivo). Maniau, kad gausiu į skudurus, bet jis puolė aną nemandagų žiūrovą. Užvirė kova. Kiti jaunuoliai kuriam laikui prispaudė prie kėdžių (juos, ne mane). Bet tik kuriam laikui.
Buvau tikrų sirgalių apsuptyje, skraidė ugningi žvilgsniai, gestai, kunkuliavo aistros. O apie muziką nekalbu. Jei pradedu, susidomi vienetai. Ta erdvė kitam nematoma, ir kiekvienam savo. Šiaip gražu:
Only women bleed
http://www.youtube.com/watch?v=Wc8WHqiH384&list=PLDA944F65BEFD9A23
Blues
http://www.youtube.com/watch?v=le4PeKpZKCk&list=PLDA944F65BEFD9A23
Sukurta: 2013-02-13 22:56:20
Sukurta: 2013-02-12 23:11:37
Grigorij Leps, Cyganskaja
http://www.youtube.com/watch?v=fecmRdPB1eM&list=ALzxNYRMVOCRhCdtzI-hfzO8unEkWZLT7X
Sukurta: 2013-02-10 23:12:40
Sukurta: 2013-02-09 02:11:46
Abstraktui
Ir ko taip negera, ir ko gi. Įsivaizduoju, kaip viena atseit psichologė kūma saldžiai pasalūniškai paklaustų: „Ar kas blogai? Kas konkrečiai?“ Nieko konkrečiai. Sergu. Gal ne gripas, tik šiaip. Nekenčiu tokių silpnumo minučių, tada be priežasties graudu, užeina neapibūdinamas nutriušimo jausmas ir šviesos ilgesys.
Negana to, dabar jaučiu, kad ir kvailai susinervinau, nes kvailai užkliuvo „ilgesys“. Gal tai paprasčiausias stop signalas, nes tokių ir panašių žodžių ne kartą pasigailėjau. Sunaikinau visokius rašinius apie tai. Bet vėl – kodėl? Širvio „Ilgesys − ta giesmė“ niekam nejuokinga. O kai šiaip pilietis koks pasako, jau ir dviprasmybė. Bet aš dabar sergu, norisi kaip šuneliui sukryžiuotomis letenomis užsidengti snukutį ir pasislėpti. Nesvarbu tos prasmybės. Ir taip jos išvien visur.
Iš to ilgesio apėmė abstraktus gailestis ir gaila pasidarė poetės Valsiūnienės. Tokia besiblaškanti, vienur minima, berods, kaip partizanų išdavikė, kitur apibūdinama kaip patikliai į visokias avantiūras puldavęs žmogus. Aš nežinau, ką aš išvis apie kitą žinau. Man šiandien jos gaila. „O aplink ima sodai žydėti, / Naują pumpurą krauna klevai, − / Reikia taip savo laime tikėti, / Kad išplauktų paskendę laivai.“ Viešpatėliau, kas čia, ir apie kokią laimę žodžius dėliojo nelaimingas, labai skurdęs, įnirtingai kovojęs žmogus, kitų vedžiotas už nosies kartu su visais savo idealais. Apskritai ja savo tikslams pasinaudojo ambicingi vyrai. Bet va, jos „vaikystės suolas“ gyvas, cituojamas net prekybos centruose, norint iškišti daugiau mokyklinių prekių: „Kur tu, brangus vaikystės mano slenksti, / Medinis suolas, paprastas, grubus, − / O leisk tau, mokytojau, nusilenkti / Už tai, kad šiandien aš esu žmogus.“ Parašė Valerija Valsiūnienė.
Vos ne liaudies kūryba. Ką ta moteris galvojo, kodėl taip rašė, kaip gyveno, ar kas žino iš tikrųjų. Man jos labai gaila. Kažin kodėl turėjau sulaukti šito momento, kad suprasčiau. Šiandien abstrakčiai gaila poetės kaip ir geografijos mokytojos, kurios vardas išryškėjo tik baigiant mokyklą, anksčiau ir nedomino.
Makaronas ji buvo. Tiesiog geraširdė trenkta moterėlė persisukusiomis storomis pėdkelnėmis, visų kitų trenktų mokytojų rikiuotėje tada žygiavusi kaip eilinė. Kai dabar per atstumą pasižiūriu į ją, seniai jau iškeliavusią kitur, tai buvo ji trenkta šauniai, nes buvo nuoširdi.
Atklibinkščiuoja, būdavo, su žurnalu po pažasčia, švytuodama lazdele, puošta ornamentais, kuriuos medžio dirbtuvėse lituokliu išdegino darbų mokytojo Puodžiuko auklėtiniai. Sekant paskui tos lazdelės smaigalį, šviesos greičiu smingantį čia į Tigro ar Eufrato žiotis, čia į Laptevų jūrą, buvo galima apkeliauti visą pasaulį ir daugiau. O jau nuo magiškojo junginio „Kliučių Sopka“ (ji sakydavo kliučio), kurį kartodavo užsimerkusi, ji tiesiog apsaldavo. Bet visa tai avinų galvoms buvo nė motais. Svarbiausia, kad neklausinėtų.
Vertinimo sistemą Makaronas turėjo absoliučiai neaiškią, klasėje tvyrodavo chaosas su galimybe derėtis dėl pažymio, o jį dar pagerinti buvo galima pristačius nuspalvintus „kontūrus“. Taip ir neaišku, kokiu būdu ji sugebėdavo toje derybų stalelio košėje ir tuose „kontūruose“ pamatyti menkiausią netikslumą. Įsivaizduok, pluši iš širdies, sugaišti visą vakarą, o ji, atrodo, net įdėmiau nepažvelgusi į tą šedevrą, dargi apsupta kitų panašių dailininkų, mikliai tik švyst varnelę tavo mene. Nepažymėjai iškasenos! Kur mangano rūda!?
Todėl ypatingiems atvejams jai būdavo paruoštos pinklės: „Mokytoja, papasakokite apie...“ Ji ir susileisdavo. Vien nuo minties apie Tian Šanį. Jos kelias į kalnus buvo svaigus, bet ten griūties rieduliai nusirideno jaunos alpinistės akį, dalį plaukų ir sausgyslių. Todėl ji lengvai šlubavo, o prie likusių plaukų segtukais buvo negrabiai prisismeigusi kažkokį kuokštą pakulų. Bet nuo galimybės vėl ir vėl kopti į kalnus, o tai buvo jos viso viengungiško gyvenimo laimė, pradėdavo spindėti, rodės, net ir stiklinukė akis. Drovi šypsena sustingdavo sausose mokytojos lūpose, ji truputį palūkuriuodavo, bet jau būdavo aišku, kad tuoj prasidės. Ir prasidėdavo.
Ji atgijusi skrisdavo virš Tian Šanio tarpeklių, klasė iš paskos, įsivyraudavo bendrumo nuotaika ir klasta pasimiršdavo, nes nelikdavo nei Makarono, nei valgytojų. Tačiau šaižus skambutis ją priversdavo nusileisti į lygumas. Susimąsčiusi apžvelgdavo realybę, susirasdavo burtų lazdelę, užversdavo taip ir neužpildytą žurnalą, o bukagalvių banda, išlošusi dar vieną nieko neveikimo pamoką, jau virsdavo pro duris.
Ką ji galvojo apie mokinius, sunku pasakyti. Bet ką turėjo, tą atidavė ir nieko nereikalavo mainais. Vėliau supratau, kaip žodis gali pražydinti dieną. Čia kaip su tais degtukais.