10. Šeškai protingai pragarus kūrena...
Norėjau pabūti kartu. Ir ne akimirkai, nepaisant kokia džiugi ji būtų. Norėjau pabūti kartu visą savaitę. Ir ne bet su kuo, o su geriausiais. Nenorėjau netgi pamąstyti iš kur toks įsitikinimas, kad savaitėje susitelks ne tik geriausias Rašyk septintukas, bet taip bus sukurta ir proga, kurią praradus dingsta viltis, kad tai galėtų kada nors pasikartoti. Dirbau iki išnaktų ir po jų, kad tik atsitiktų taip, jog ir aš atsirasčiau su jais ir kuo arčiau Klaudijaus Sulavarvio ir Tamtyč, o dar geriau, jeigu pavyktų įsiterpti tarp jųdviejų. Man matėsi, kad šitame septintuke galima bus surinkti tris muškietininkus ir d`Artanjaną. Neabejojau, kad juo bus kuris iš jų – ar Klaudijus, ar Tamtyč. Pats gi buvau pasiruošęs likučiais. Svarbiausia buvo įsiterpti į komandą, kurią kažkada smagiai sukūrė Aleksandras Diuma. Neduok dieve, bet jeigu tokiam savaitės septintukui būčiau reikalingas kaip d`Artanjanui jo arklys, būčiau sutikęs juo būti. Manau, kad verta pacituoti su visa gramatika ir sintakse, kaip jis atrodęs:
Tai buvo dvylikos ar keturiolikos metu bearniškis (Bearnas – sritis pietų Prancūzijoje, Pirėnų papėdėje) skapas, sartas, nušiurusia uodega, ir patinusiais riešais Šis kuinas, kad ir vežliojo, nuleidęs galvą žemiau kelių, – dėl to ir apinasris buvo nereikalingas, – vistiek dar nueidavo per dieną aštuonias lje. Nelaimė, geriausius šio arklio ypatumus taip buvo nustelbęs keistas jo plaukas ir nevykusi bėgsena, jog tais laikais, kada visi buvo geri arklių žinovai, minėtojo sarčio pasirodymas Menge, į kurį jis įėjo pro Boožansi vartus maždaug prieš ketvirtį valandos, visiems padarė tokį įspūdi, kad nepalankumo šešėlis krito net ir ant jo raitelio.
Ar reikia daugiau?
Ačiū, kad – nereikia. Knygą užverčiu, palikdamas joje tarp 8 ir 9 puslapių du raštelius.
1.
Oi, Džaivild, ką Tau pasakyti? Neatsigaunu po susitikimo su Tavimi kalnuose. Negi aš toks netikėlis, a? Negi taip galėję, kad pati mane po juos panešiojai, o ne aš tave. Kaip liūdna! Dabar jau ir baisu, išgirdus tavo:
– Labas rytas, riteri Pranai.
Suprantu, kad ir man atėjo laikas pramokti verkti. Prisėdau prie tokių atsiminimų su nosine ašaroms nusišluostyti. Betgi ar tai padės? Įtikinėju save, kad Džaivild man ašaras nušluosto. Kada pradžius ir akys, ir nosinaitė, parašysiu daugiau.
2.
Neverkit, riteri Pranai.
Niekada nežinai kas tikra. Kviečiu kartu pasivaikščioti tik gerais, gražiais prisiminimais po stepę, nulietą žydinčio adonio auksu.
Negi ji mano, kad nežinau, kas iš tikrųjų yra Adonis ir kodėl jis išsilieja žydėti po stepes adonio auksu, galvoju ir ne tik patikinu mintyse, jog „žinau, Džiavild, žinau“, bet persimetu iš tylos į kuždesį, šnabždesį:
– Žinau, Džiavild. Tačiau labai abejoju, ar žinai, ar bent suvoki, kodėl man taip labai reikėję ateiti į „Rašyk“ geriausią septintuką. Ir turbūt nepatikėsi, kad man tai pavyko ir vis dėlto ten manęs nėra. Nei mano, nei kieno akys nemato. Kaip tai parodyti ar pasakyti geriau, irgi nežinau, o ir save regiu ir jaučiu kaip tą nukorusį žemiau kelių galvą d`Artanjano arklį, kad jau ateiti iki tavęs toliau negu pas Čingischaną ir būti jo raiteliu.
Ir pritūpė kažkas šalia,
ir pagiedojo:
Daug vėjų supūtė
šiukšlynai suslėgti krūtinėje
atrodo, kad ilgiau
kalbėt su žmogumi nemoku.
esu tiesiog akiplėša, kuris
kaip šeškas tūno savyje
pat sau nereikalingas
– Čia apie ką?
Tik Dievas gal težino tai,
bet jeigu net ir jis bylotų žinantį,
jau patikėti negebėčiau.
Skaudi dalia,
kai tenka bėgti nuo savęs
kažkur paliekant ką tik buvusį
kaip žmogų
(net atmintis nenori šitokį laikyti).
Ar ne todėl, kad kai aplink visur
protinga, sumanu, gražu,
čia – ne, jau – NE!
Namai užsirakina aklinai,
šeškai protingai
pragarus savy kūrena
Ir geras žodis pasakytas jiems
atrodo įžūlus, pajuokiantis, netikras.
Kas dar tikrovę sugeba suprast geriau,
negu šeškai –
kai visoje šaly, nuo sosto iki jų,
nereikia kvepalų.
Komentarai
Atsiprašome: komentarus gali rašyti tik puslapio vartotojai. Registruotis
Komentarų nėra...