Prasidėjo...
Tačiau stop: ar reikia taip –
prasidėjo?
Laikas tiksi, šliaužia, eina, bėga, lekia, šuoliuoja – lyg ir nieko neatsitikę, kas rodytų ypatingesnį planetos žmogaus gyvenimą. Ir anksčiau taip, taigi visaip, kai nedaug žinai, kas kur kaip nutinka, o juo labiau – kas nutiks. Tačiau yra dalykų, kurie čia pat, panosėje ir dar arčiau – jie savyje [Savęsp(i)], o neišgirsti, kad tokie jie yra. Net ir tuomet, kai jie gastrolėmis, pilnatimi reiškiasi. Įsigeria į kraują, kvėpavimą, į smegenis ir atrodo tylu, ramu, Tik pamatęs pasekmes atsimeni, kad ir tyloje per trumpą laiką žmogus pražyla.
Tai, kas prasidėjo ir ką jau suspėjau truputį anksčiau įvardinti „ Poe poterėliu“, nebuvo nei pavėluota, nei paankstinta. Pajauta žinojo, pranašavo, kuždėjo ruošė mane pasirengti dar vienam žmogaus būties tarpsniui, tačiau toks pasirengimas reiškėsi tik laukimu – atrodė, kad kažką specialiai tvarkyti savyje man nereikia. Tai panašu į kvėpavimą – kvėpuoji ir nežinai, nes užsimiršęs esi, kad kvėpuoji, o atsiminus irgi nežinai –ir net nerūpi – ką įkvepi.
– Ką tu apie tai pasakysi, mielasis? – paglostęs dešinės rankos Didįjį pirštą, mintimis tariau jam. O jis dažniausiai žino, ką man atsakyti, nes šią misiją paskubu atlieku už jį.
– Dar meteliai ir būsiu užlenktas. Būsiu įveiktas, –girdžiu jį. – Tačiau tik po metų. Ant dvejų delnų aštuoni dešimtmečiai eilutėje suguldyti.
– Po metų ir keturių mėnesių, – tikslinu būsimo peizažo atsiradimo laiką. – Kai ir per vieną dieną visas Savęsp įskausta, nesinori užmiršti mėnesių. Tačiau jeigu man netgi nepasisektų tavęs, Didysis piršte, užlenkti ir negalėsiu atskaičiuoti aštuntąjį dešimtmetį, atsimink ir žinok, kad vis tiek esu tau dėkingas. Visą šį dešimtmetį gyvenu kaip pensininkas. Nelengva tautai tiek laiko tokį senjorą išpenėti. Oi, nelengva. Ir sušukuoti, ir nuprausti, ir drabužį paduoti reikia. Už tokius kaštus galima būtų tanką nusipirkti šalies nepriklausomybei ginti.
– Tanko gal – ne. Velnioniškai brangus, bet vieną tankistą metus laiko geriau blogiau užlaikyti, ko gero, įmanoma. Tačiau, et, apie ką čia mes? Gyvenkim, Pranuci. Beje, aš irgi nelabai suvokiau apie kokį valdovą pagiedojusios Poe su Pro. Man net ir vardas negirdėtas: Niekų valdovas. Pasirodo, kad ir toks yra.
– Jos dar grįš. Abi grįš. Pratęs kalbą. O kad pradėjusios ją, greit nutilo, tai irgi yra tai, ko iš gyvenimo panašiai kaip ir iš dainos neišmesi. Taip jau sumanyta – reikia, kad žmogus pats suprastu, kas vyksta jame. Ir ši, neva, ramybės pauzė, kurią dabar turime, tam ir palikta, Didysis piršte.
– Neva, ramybės pauzė. Kodėl
neva?
– Todėl, kad tokioje ramybėje nuovargio atsiranda daugiau negu visą dieną kapojant malkas. Atsimeni?
Niekų valdove,
pasakas gražiai seki...
Kas jis, a? Na sakyk gi, Didysis Piršte, kas jis? Į ką konkrečiai šitaip nusitaikiusios rodo Poe ir Pro? Bandau visaip suprasti, bet turbūt šitaip mįslingai pasakyta gerai apmąsčius reikalą kad, surinkęs paskutinius drąsos likučius, sugebėčiau neprievartaujamas, savanoriškai pats save įvardinti kaip tokį. Nors, regisi, nė vienos pasakas nepasekęs. O jos? Kad ir Pro. Skolinasi žodžius iš Poe ir panašiai kaip gailestingoji motina:
Kažin ar kada
aš pasakysiu tau netgi ne Žodį, o žodelį,
kuris galėtų sopuliu užkrist tave,
Niekų valdovą.
– Jeigu tai, Pranuci, kalbama apie tave, tai jos labai gerbia, galbūt, net myli. Manau, kad dėl to verta nepaisyti peršamo Niekų valdovo titulo. Priimk ir džiaukis, – pasakė Didysis, ir, žinoma, būtų geriau, jeigu tais žodžiais savo nuomonę būtų baigęs kalbėti, bet – ne, nebaigė. – Tačiau supranti, – tarė toliau Didysis, – kad aš čia juokauju panašiai kaip ir tu, rodydamas į kelmą.
– Kelmą? – suklusau.
– Užmarštis žmogaus nepuošia, bet, kaip suprantu, tavo vargai dėl jos baigti. O kalbu aš apie štai ką:
Vaikšto po mišką žmogus.
Jeigu aš, tai tokio niekuomet nežinojau.
Prieina prie kelmo, prisėda
ir juokias abu, kad... kelmai,
kad kažkam dar po kojomis
kažkam akyse pasimaišo.
Vargiai kada čia valdovas ateis
bet norėtų kelmai,
kad pasaką sekant
neatrodytų žodyje baikštūs –
karalienę sutikę, jie ir patys
lig žemės, lig padų grakščiai nusilenks,
bet karaliui – o niekad! o niekad!
– Liko metai, Didysis, metai ir keturi mėnesiai. Gera mano su tavimi. O iš anksčiau parašyta:
Nelabai įsivaizduoju, kad aštuntą dešimtmetį (o ir visus aštuonis), galėjęs praleisti prasmingiau, negu atsitikę, tačiau skolų sąskaitos – vis į mane, į mane. Ir šiandieną – vis į mane, į mane... Jos nesiliauja, neatslūgsta, o priekaištai irgi vis už tą patį, tą patį: kad, girdi, kodėl nepranokau savęs tokio, kurį prisimenu ar žinau buvus nuo 1939 metų penktojo sekmadienio (sausio 29 dienos).
(Iš „Savęsp montažų“ - 2)
Komentarai
Atsiprašome: komentarus gali rašyti tik puslapio vartotojai. Registruotis
Komentarų nėra...