Per netrumpą laiką susidarė vaizdas, kad Vidinis ir atvirai, ir užsislapstęs neretai panorėdavęs atsiskirti ir laikytis toliau nuo Prano. Paskutiniu metu vaizdas keičiasi: Pranas lyg nepaiso, yra ar nėra kažkur arčiau Vidinis. Tačiau pasekmė dėl to nesikeičia: vis dar atrodo, kad yra kaip buvę. Įdomu tik, kad savo tikslų, atsiskirdami vienas nuo kito, jiedu siekia skirtingais metodais. Pranas atitolsta nuo Vidinio net nežinodamas, kad tai daro, nes neįkyriai tvarkosi taip, kas, atrodo, savaime priklauso, kol vėl ir vėl suskausta dvasioje ir prireikia dar kartą pabandyti įsėsti į karietą, būti jos vežėju. Tuomet ir vėl tenka sugrįžti prie darbo, patikėjus, kad bent šį kartą pavyks ir jis vėl karietos vežėjas. Vidinis, atkakliai ir ištikimai jam talkinęs, pradėjo abejoti sėkme, vis dažniau burbteli:
gražus dangus, bet ne Tau, Martynai. Tačiau tai buvo paskata (gal net iššūkis) permąstyti karietos reikalus atsitolinus nuo jos buvusio vežėjo, kad neprireiktų kalbėti apie sviestą ir įrodinėti, kad jis sviestuotas. Nenumanė, kad lazda atsisuks kitu galu ir bus priverstas nemenką dalį Prano reikalų priimti į savo nuosavybę. Paguoda bent ta, kad į tokį paveldą nepateko skiedrynas, kur buvo pabandyta sumeistrauti „Dženę“, tapačią senajai. Ir taip atsitikę, kad šis skiedrynas, kažkada buvęs Grigų sodybos tvarto gale, buvo ir jo, Prano, vaikystės pomėgių ir užsiėmimų vieta. Ir kol jis yra, matyt, reikia manyti, kad dar ne kartą iš jo bus pabandyta įeiti į „Dženę“, tikintis smagiai aiktelėti:
– Ir vis dėlto „Radijo karieta“!
– Gal ir ji bus kada. Gal. Tačiau dabar čia aš, miško žmogus, atėjau pas tave, – nelauktai atsiliepė Raulas. – Nežinau, ar dar kas, išskyrus tave, Pranuci, tiek daug į karietą vilčių sudėjo kaip aš. Deja, tik vilčių.
– Į skiedryną dar per anksti. Kad ir atrodo, jog sudaužytos karietos atstatymo darbas šį kartą bus užbaigtas iki mažiausios smulkmenos. Ne skiedryne ir ne kirviu dabar jį reikia dirbti. Darausi vis apdairesnis ir atsimenu, kad argi anksčiau nebūta tokių pasvaičiojimų? Kas beatsimins, kaip beatrodo tokios pastangos. Net ir Tamošius su varnu Goliumi nesiryžta. O galėtų...
– Neskubinsiu tavęs, dzieduli. Tai vėliau padarysiu, o dabar kalbėt, ką sumanęs, kas ir sielai, ir širdžiai miela.
– Taigi, taigi, „kabėk, ką sumanęs, kad miela“. Nesunku man apie tai. Pakalbi ir atrodo, jog ir be karietos kaip karietoje. Taip, taip būta anksčiau ir dabar pasitaiko tokių šventų akimirkų dvasioje. O kiek iš dvasios po žodį, po sakinį traukta ištraukta? Tik kur jie? Antai pelija, dulksta po VISUR išmėtytas užrašų archyvas. Net nepamenu, kur kas padėta ar numesta. O karieta? Bandyta pakeisti ją, įsitaisius ir kitose, bet jos – ne „Dženė“. Kelias į ją dėl nesuprantamų priežasčių visuomet išslysdavo iš po kojų. Liūdna, Raulai.
Raulas šįkart ilgiau patylėjo, bet užtat ir pokalbis kryptelėjo.
– Laikas rimčiau pamąstyti, kad gal tu, dzieduli, ne Pranas. Jeigu tiesa, kad ateini iš toli, tai gal ir reikia pasakyti, kad ne tuoj pat karietos vežėjas. O kas iki tol?
– Va, skaityk.
– Kai rodai į archyvą, tai matosi, kad popierių daug, bet tai irgi nerimta. O kas iki archyvo?
– Iki šimto metų dar man kažkiek bepalikę. Turėtum žinoti. Pats gi nusiteikęs iškelti šaunų jubiliejinį balių, kad ach, anot tavęs, tokio dar nematyta, neregėta.
– Šimtas bus 2039 metais, kai pirmą kartą atėjai į bažnyčią. Kuo buvai iki tol?
– Iki tol? Tau ir to reikia žinoti. Nežinomasis, matyt, buvau.
– Vadinasi, galėjai būti varnu, zyle, angelu ar velniu ir bet kuo, kas mudviem net paspėlioti į galvą neateina, bet labiau įtikėtina, kad esi buvęs žalčiu. Šio šliužo požymių žmoguje išsilaikė daugiausia. Nesakau, kad kiekviename po lygiai ar netgi apytikriai po tiek, tačiau iš mano pažįstamų esi būtent tas, kuris žalčio savybėmis apdovanotas bene labiausiai. Įsitikinęs, kad lengviau sugrįžti į žaltį ir juo pabūti negu į turėtą „Dženę“.
– Tu – ką?
– O tu – ką? Tegu tavo „ką“ varnas Golius krankia. Atsimink. „Dženės“ paskirtis buvusi pavažinėti, pakeliauti, pasidairyti po žmogus praeitį. Manau, kad atkristų tavo svarbiausias rūpestis, būtent – susigrąžinti aną karietą. Kitaip sakant, jos tau nereikia.
– Aš žaltys? Aš – Pranas, Pranucis, Pranciškus, Františekas, Pelėda...
– Želigovskio sūnus.
– Na taip, ir juo buvau pašaukiamas. Betgi ne žaltys...
– Nesikarščiuok, nereikia, dzieduli. Žvilgtelėk į mane. Žvilgtelėk atidžiau, nesumirksėjęs. Atkakliai, kad akys suašarotų, kad akių vokai nusileistų. Nagi, nagi... Aš nejuokauju ir nekranksiu kaip tavo bičiulis varnas Golius. Bent pabandyk.. Girdėk, kaip šaukia karieta. `
Ausis ir jųdviejų kalbą užgulė pušelės muzika...
– Girdi? – vėl klausia Raulas.
– Karieta, kaip tada. Tomą girdžiu. Tomą Vaisietą. Ką ne ką, o šį drūtą dzūką ir nenuleidęs akių vokų atsimenu. Geriausiai kaip tada, kai jis karietoje:
„
Ten sustabdai karietą, išlipęs iš jos prisiklaupi ant kelių prie upės ir rieškučiomis atsigeri vandens, kuris jau nutekėjęs prieš šimtą ir daugiau metų.“
– Klausyk ir nežiūrėk į mane. Mano akys dar nesušilo.
„
Antai žmogus. Tu pats ne kartą stovėjai prie jo kapo su vėlinių degančia žvakute, o štai čia tas žmogus gyvena. Jis pasitinka karietą, pakviečia nelauktus svečius į savo būstą, sodina prie vaišių stalo ir jam įdomu sužinoti, ar iš toli, iš kurio Lietuvos pakraštėlio jo svečiai.“
– O tuomet?
– Nagi baik, Raulai. Tu žinai, kad man skauda. Nuo tokios atminties pavargstu labiau negu malkas kapodamas Nebūk Geltonžandis.
– Dažniau Geltonskruosčiu pašaukia ir tai teisingiau, bet dabar ne apie tai. Pasakyk, dzieduli, ar kada nors esi atsiminęs Šilinių radiją?
– Turbūt. Nors neatsimenu, kaip ir kada. Kai vieną sykį nutilo, taip ir neatsigauna.
– „Ir vis dėlto važiuoja! Ir vis dėlto „Radijo karieta!“– šaukei kaip pašėlęs per visą Lietuvos eterį. Nors žiema ir man ne geriausias metas, bet atsimenu, dzieduli.
– Džene ją pradėjau vadint vėliau, bet tai netrukdė minėti ją ir kaip Radijo karietą.
– Netrukdė, vežėjau. Tikrai, kad – ne. Ir paklausyti Šilinių radijo transliaciją apie pirmąją Radijo karietos kelionę taip pat niekas netrukdė. O kad atmintis greičiau švistų, galima tai padaryti ir dabar, netgi ir dainuojančią,– be patoso ramiai pakalbėjo Raulas. Matyt, specialiai, kad dar smagiau atrodytų karietos vežėjo daina.
Buvo 1994 žiema. Taip, jos sausis ir jo penkioliktoji diena. Kelionė tik prasidėjo, Reali kelionė. Tikra.
Yra pasaulyje dalykų
Labai tikrų, bet daug ir – ne.
Kaip atmintis apie jaunystę
Galvoj girgždena karieta...
– Prisimenu, kai juokėsi, juokavo, pokštavo Tomas Vaisieta:
Kaip čia taip, vežėjau? „Galvoj girgždena karieta? Kad ir nemažai gyvenimo matęs, bet patikėk, tokios galvos dar neteko matyti. Esą, Dievui kažkas kortas sumaišė, jog atsitikę taip, kad Lietuva pasirinko prezidentu Algirdą Brazauską, o ne karietos vežėją?
– Pokštauti, matyt, ir Dzievuliui sveika, bet tai iš būto laiko. O štai kaip Šilinių radijas atrodo iš esamo laiko, kartu pagalvojant ir apie būsimą. – Vėl buvo greita žinia, greita informacija. Net nuščiūti labiau neteko, nes ir Poe greita.
Tiek daug žvakučių! O dangau, kiek daug!..
Pyragas iškeptas ir laukia stalas.
Nedrąsiai po savus kampus dairaus –
Galva baltai keliais plaukais nubalus.
Sonete, jubiliejinis greit būsi,
Kuomet net žvakės metelius skaičiuoja,
Neklausiu net savęs, ko ir iš kur
Svečiai į Aukštą Šalį atvažiuoja.
Nuo žvakių negaliu nukelt akių ---
Kaip jos sutilps ant iškepto pyrago?
Ir ar užteks per visą sodžių stalo,
Kad vaišės nesigėdytų svečių?
Šaukliais kviečiu į šimtamečio puotą,
Kur lygina it karstas net kuprotą.
Komentarai
Atsiprašome: komentarus gali rašyti tik puslapio vartotojai. Registruotis
Vartotojas (-a): nei_sis_nei_tas
Sukurta: 2016-09-18 19:50:43
Malonūs prisiminimai ir nelabai malonūs. Tačiau Poe skelbia didžiulę linksmybę su žvakutėmis, su didžiuliu pyragu ir daugybe svečiu.
Labai įdomus kūrinys, parašytas su didele išmone. Ačiū.
Vartotojas (-a): Pakeleivis
Sukurta: 2016-09-18 18:22:50
Pranas atsiskiria nuo Vidinio?
Negali būti. Kažkiek tikėtina tik tada, kai Pranas išeina ar išvažiuoja tikrais keliais. „Radijo karieta“, kaip suprantu, susijusi su radiju, konkrečiais žmonėmis. O skiedrynas su Prano vaikyste.
Kai Pranas vadelioja, Vidinis gali būti kiek prisnūdęs (jis budriausias turbūt su žalčiu ar varnu), bet paskui atsibudęs viską atsimena.
Prano ir Vidinio veiklos metodų skirtumai ir, atrodytų, atsiskyrimai bendru reisu patraukia nejučiom, sunku ir atskirti, kur kuris.
Jaučiamas pavažiavimas atgal. Kartais atrodo, kad stogo, bet čia ryškėja skiedrynas, archyvai, ikikarietinis, ikiarchyvinis tolis…
Laiko įprasminimas mintimi ir raštu.
Pranas + Vidinis = žaltys.
Vadinasi, galėjai būti varnu, zyle, angelu ar velniu ir bet kuo, kas mudviem net paspėlioti į galvą neateina, bet labiau įtikėtina, kad esi buvęs žalčiu. Šio šliužo požymių žmoguje išsilaikė daugiausia. Nesakau, kad kiekviename po lygiai ar netgi apytikriai po tiek, tačiau iš mano pažįstamų esi būtent tas, kuris žalčio savybėmis apdovanotas bene labiausiai. Įsitikinęs, kad lengviau sugrįžti į žaltį ir juo pabūti negu į turėtą „Dženę“.