Ką ir kaip parašyčiau, kad ir kaip stengdamasis, jog būtų gerai, geriau, geriausiai, o vis tiek skurdu ir skurdu. Ką beskaityčiau, irgi ne kitaip: vis skurdu ir skurdu. Tuomet žvilgt į kitų autorių raštus. Šieji kad ir geresni, jų skurdas kad ir apnykęs, kad ir nešaukiu taip garsiai, kaip matydamas savus „tomus“, bet skurdo ir ten daug.
Liūdna?
Bent man toks liūdesys nepasirodo. Netgi sakyčiau, kad džiaugsmo daugiau, nes suuodžiu, kad kitaip padaryti neleidžia turtai, turbūt pirmiausiai sudėlioti dvasioje, pajautose, nuovokose... Toji turtų visuma ten tokia, taip sumaniai sumegzta, kad ji nesileidžia būti sudraskoma gabalais, fragmentais, ištraukomis... Ir nežinau, ar kas žino, kaip kitaip padaryti, jeigu tokių regėjimų išraiškos priemonės yra raštas ar skaitymas. Aha, dargi piešiu, fotografuoju, tačiau toji visuma, kuri verčia tai daryti, ir observatorijų „žiūronuose“ nesutelpa. Tik sužinai, kad ten kažkas yra.
Tačiau ar tai maža?
Virginija tarstelėjusi:
„Pranuci, še tau telefoną. Tu gal net neturi. O man laikas į Kauną“ – greit pasijudinusi iš vietos, mestelėjo telefoną mano pusėn, tačiau anas nesiteikė patekti į rankas. Atrodė, kad geriau jautė, kaip jam reikėtų pasielgti. Jis pakibo netoli dešinio smilkinio, netrukdydamas akim matyti, o ausim girdėti.
– Tuščias? – pasitikrinau, ar nepalikusi informacijos, kuri asmeniška, tik sau.
– Oi, atsiprašau, – susigriebė Virginija, – atsiprašau, Pranuci. Nepagalvojau, kad... Na, taip, jis ir prirašytas, ir prišnekėtas. Atrodytų, mažytis, o talpus kaip kosmosas. Na, bet man reikia į Kauną. Sakiau, darbas ne vilkas, bet...
– Taip, darbas ne vilkas, – atsiliepė iš telefono, bet kartais žmogui ir menkniekis reikalingas kaip sergančiam medžiui genys. Atrodytų, ir šį sykį nei šis nei tas per dažnai į ausis kartoti žinomiausius dalykus iš pakibusio erdvėje telefono, tačiau kai žinai, kad jis taip elgiasi savavališkai, tai instinktyviai suklūsti it išgirdęs nelauktą žinią iš Vatikano.
– Man vaidenasi, – pakelė ranką prie kaktos Virginija, dėl visa ko nusiteikusi persižegnoti.
– Man irgi, – atsiliepiau.
– O man – ne, – pasakė iš telefono. Ir nors telefonai nemoka šypsotis, bet per visą jo korpusą nušvito šypsena. Taip, taip, tai jos, Dženės, šypsena. Aš ją žinojau kaip pavasarį žibutė Saulės šviesą. Pražystų, žydėtų ir taip, kai Saulė už debesų, bet koks mielas jos džiaugsmas, kai dangaus Dzievulis šiltais spinduliais paglosto gėlės žiedelį. Ji dar tik iš po sniego... Dabar ir ji, ir Saulė toli, toli, o čia švietė ir šildė Dženė.
– Rinkis, kurią tau planetą dovanoti.
– Ką? – nesuprato, o gal negalėjo patikėti Virginija.
– Tokia proga tik vieną kartą pasitaiko. Ne per metus, ne per šimtmetį. Rinkis tą, kuri arčiausia prie širdies. O jeigu darbas pasielgtų kaip vilkas, tai jo čia nebus mažiau kaip visame Kaune.
– Kalbi apie planetas?
– Nepaisyk jo tauškalų, Virginija, – nepasikuklino įsiterpti iš telefono. Kalba taip, kad ir pats po kurio laiko nesupranta, ką pakalbėjęs. Tai nepatikimas pašnekovas, bet teisybė – Dženės anei kaip neatsisakė. Taip, tai jos spinduliai apšviečia ir tą planetą, kurią pasirinksi. Bet neskubėkime. Paklausykime, ką jis kažkada kalbėjo.
– Ar Pranucis?
– Paklausyk, panele, paklausyk. Ne taip seniai ir kalbėjo...
„Jis tikrai, ko gero, į mane nusitaikė ir, kaip suprantu, mudu pažįstami, – suspėjau pagalvoti ir priekaištavau: – irgi mat „nepaisyk jo tauškalų, Virginija“.
O tolesnius savo dūmojimus jau girdėjau iš telefono, ir būtent taip, kaip iš savo burnos.
---------------------------
Dabar aš vėl dažniau vadinamas Pranu ar Pranuciu, tačiau ypatingais momentais Vidinis pavadina Pranciškumi, o kartais ir „
beveik popiežiumi Pranciškumi“. Taip nutinka neretai, tačiau sulėtėjus taip pašaukiančio apyvartai, jaučiau, kad pasiilgstu ir laukiu, kad kas greičiau vėl taip pašauktų. O ir pats savo raštuose neva netyčia pasirašydavau:
beveik popiežius Pranciškus. Ir netgi sapnuodavosi, kad žaisdamas, kone kvailiodamas ir encikliką parašęs. Išliko ir toks įrašas:
Jaučiuosi beveik popiežiumi Pranciškumi ir pagal vardą, ir pagal metus.
Vadinasi?
Vadinasi, aukščiau galvą, Pranai. Dar visas gyvenimas prieš akis. Tik, žinoma, be moterų. Šventasis sostas neleidžia, net jeigu įsijauti
beveik popiežiumi Pranciškumi.
– Tu, žinoma, turi teisę manyti, kad tave taip aš užrašinėjau? Ir, žinoma, taip manai, – nutilus telefonui sužiuro į akis Virginija. – Juk taip, a?
– Nebuvo laiko net prisiminti, kada tai galėję būti.
– Dievas myli trejybę. Aš renkuosi ketvirtą planetą nuo Dženės. Šviesk, Žvaigždute, šviesk.
– Nasa (NASA) ją įvardijo raide „d“. Netgi mažąja. Matyt, kad ne taip gerai būtų matoma. Nemanau, kad tai geriausias tavo pasirinkimas, bet nuo šiol te ši Dženės sistemos planeta vadinasi tavo vardu. Te! Taip pat nemanau, kad taip paprasta ją bus apginti nuo Nesa. Sako, karalienė, sako, kad galinga, bet vis tik ne Dievas.
– Aukščiau galvą,
beveik popiežiau...
Komentarai
Atsiprašome: komentarus gali rašyti tik puslapio vartotojai. Registruotis
Vartotojas (-a): Pakeleivis
Sukurta: 2017-02-28 15:09:08
Pradžioj mintis aiškesnė: plevena bandymas perprasti. Ne tik kitų (raštus, mintis), bet ir savo.
Ir džiaugsmas suuodus, kad kitaip padaryti neleidžia turtai, turbūt pirmiausiai sudėlioti dvasioje, pajautose, nuovokose... Toji turtų visuma ten tokia, taip sumaniai sumegzta, kad ji nesileidžia būti sudraskoma gabalais, fragmentais, ištraukomis...
Tuo kažkur erdvėje prie smilkinio pakibęs telefonas prasmingas (kaip saugykla, laikmena ir retransliatorius).
Tiesa, į kai ką reikėtų uoliai įsiklausyti, nes ne viskas anapusiniuose pokalbiuose visiems suprantama vienodai. Tačiau atlėgsta nugirdus:
Nepaisyk jo tauškalų, Virginija, – nepasikuklino įsiterpti iš telefono. Kalba taip, kad ir pats po kurio laiko nesupranta, ką pakalbėjęs. Tai nepatikimas pašnekovas, bet teisybė – Dženės anei kaip neatsisakė.
Turbūt tai svarbiausias balso pašto pranešimas.
Žodžiu, realybė pinasi su fikcija. Nors sunku apibūdinti, kas visgi ta realybė.