Balana sudegė iki paskutinio menkiausio medienos gabaliuko, tačiau užsilikusi anglis nesubiro, savaime nenukrito. Išvarginta kančios, išsikraipė, išsilankstė, susiraukšlėjo ir liko liudyti, kad balana savo paskirtį atlikusi – visą šviesą ir šilumą atidavusi. Iš jos beliko anglis. Gal kam ir jos reikia, a? Dalį jos jau anksčiau nugnaibiau, nuskyniau. Išliko ji arčiausiai žnybtų, laikiusių degančią balaną.
Abu su redaktoriumi žiūrėjome į išlikusią balanos anglį. (Gal kam reikia, a?). Neatrodė, kad atsiras poreikis pamąstyti, ir vis dėlto:
– Redaktoriau, turbūt aš ne taip suprantu, kaip reikėtų, kad būtų protinga. Pasakyk, kam tokia profesija kaip tavo reikalinga?
Redaktorius atitraukė akis nuo sudegusios balanos anglies. Žiūrėjo į mane ir tylėjo.
– Aš rimtai. Kam redaktoriaus profesija reikalinga? Negi tam, kad neleistų man ar bet kam išlikti savimi. Kad kažkas iš manęs būtų išgriebta, amputuota ir išmesta, kažkas priauginta, pridėta, prikergta, kas ne mano, kas man nepriklauso.
– Iš tiesų tu, Pranuci, pasirodo, rimtai bandai sušnekti, – tingiai pasakė redaktorius, nenorėdamas manęs girdėti. Geriau pasnūduriuoti, jeigu tik tiek turime. Tačiau man regėjosi kitaip:
– Gal neteisus, tačiau manau, kad po redaktoriaus operacijų jau negaliu rodyti į save kaip AŠ. Tas mano AŠ, pasilikęs apvaikščiotas skalpeliu, padažytas, papudruotas, prikergtas priedų, jau ne AŠ, kuris buvau prieš tai. Liūdna darosi, kai pagalvoji, kad taip.
– Kas čia tau taip druskos į smegenis pribėrė, – galiausiai ilgesne kalbą atsiliepė redaktorius. – Poe (poezija)? Pro (proza)? Nebuvo panašu, kad pats taip sugalvotum. Va, norėjosi linksmiau pagyventi. Galbūt net bent kiek be Ispanijos. Beje, tu atsimeni, ką mudu kalbėjomės, kuomet...
– Nereikia, ponai, „kuomet“, nereikia menkniekiais kvaršinti atmintį. Nelabai suprantu, kodėl taip dažnai atsitinka, kai nesigailite jos. Yra gi internetas ir, vadinasi, būkite malonūs ir netingėkite jo paslaugomis pasinaudoti. Sergėkite, tausokite smegenis. Tai ne balana . O anas judviejų pašnekesys, oho! Jis nepasiliko neišgirstas.
– Seneka, kaip tu čia? – vos pats save išgirdau. Tačiau Seneka manęs irgi lyg negirdėjęs:
– Taigi dėmesio, – dar labiau sukruto vynioti atsineštą darbą, – prašom, išgirskite save. Būtent SAVE ir būtent anuo metu, nes šiuo metu judu jau ne anieji du. Ne anieji. Kiek galima kartoti tokį paprastą mokslą. Nuo Jėzaus Kristaus laikų vis klausiu ir aiškinu. Redaktoriau, nagi? – prigludo arčiau prie jo Seneka. – Negi manai, kad tokie judu su Pranucu Ispanijai reikalingi?..
Tokio – ir šaukiančio, ir susierzinusio – Senekos dar nebuvau matęs. Redaktorius, matyt, irgi – ne. Tačiau vis dėlto suvokė, ko iš jo prašo, nes kažkiek užtrukęs pamirksėti akimis, tarė:
– Nors aš ne Lucilijus ir nedirbu saugumo įstaigoje, todėl stalčių neneršiu, ieškodamas juose svetimų laiškų, bet, žinoma, jūs teisus, pone: kai tokie dalykai išlieka nuo Kristaus laikų, tai jau nelabai svarbu, ar juos Lucilijus skaitė ar ne, o mums tai privalu žinoti.
– Ir taip? – neatlyžo Seneka, prisikišdamas dar arčiau savo pašnekovo.
– Ir taip, – pakartojo jo žodžius redaktorius ir sužiuręs jam į veidą, iškalbėjo žodžius taip natūraliai lyg juos būtų kalbėjęs jų autoriaus Lucilijui:
– Ir taip, mielasis Lucilijau, sakyk, ar galėtum nurodyti man tą, kuris brangintų laiką, kuris įvertintų dieną, kuris suvoktų, jog miršta kasdien. Taip, taip Lucilijau, tu teisingai mane išgirsti:
miršta kasdien. Juk klystame, mielasis Lucilijau, laukdami ateityje mirties: didžioji jos dalis jau praeityje, nes praėjusį gyvenimo tarpsnį valdo nirtis. Tai štai ką tau teikiuosi pasakyti. Taigi daryk taip, mielasis Lucilijau, kaip sakau. Girdi? Kaip sakau, – jau paplodamas Senekai per petį pakartojo redaktorius.
– Pala, pala. Nesimušk, nesitrankyk... Tai kuris iš mudviejų esame Seneka? Liucijus Anėjus Seneka? Kuris gimęs 4 mūsų eros metais raitelio šeimoje. Ispanijoje, beje. Kuris?
– Būtent, kuris? – nepasimetė redaktorius, – tačiau man regisi, kad tai nelabai svarbu – dar pasakė: – Kaip nelabai svarbu? Ėgi, Pranuci, ko tyli? Ar girdi, ką šitas ponas tauška. Jam nelabai svarbu, kuris iš mudviejų Seneka, o kuris apsišaukėlis.
– Labas, Lucijau Anėjau, – suskubau sveikinti, – Seniai, labai seniai buvome susitikę. Džiaugiuosi, kad atsirandi. Ir, kaip suprantu, labai laiku. O Ispanija mes atsimename labai neretai.
Komentarai
Atsiprašome: komentarus gali rašyti tik puslapio vartotojai. Registruotis
Moderatorius (-ė): Cieksas Žalbungis
Sukurta: 2017-02-15 18:59:58
kai viskas sudegs
nakty skraidys Pelėda
laiškas Ateičiai
Vartotojas (-a): Pakeleivis
Sukurta: 2017-02-14 11:40:06
Laiškai Lucilijui. Laiškai sau. (Korespondencija Savęsp).
Sudėtinga suprasti viską... Pernelyg painus išsitrejinimas (L(i)ucijus, Liucilijus ir Lucilijus – bene užmaskuota šv. Trejybė?), o dar redaktorius, Poe, Pro, Ispanija, anglis...
Bet pavienių gerų minčių aptikau.
Kam redaktoriaus profesija reikalinga? Negi tam, kad neleistų man ar bet kam išlikti savimi. Kad kažkas iš manęs būtų išgriebta, amputuota ir išmesta, kažkas priauginta, pridėta, prikergta, kas ne mano, kas man nepriklauso. > mintis būtų gera, jei ne man ir bet kam samplaika.
Iš tiesų tu, Pranuci, pasirodo rimtai bandai sušnekti... – sako vidinis redaktorius.
po redaktoriaus operacijų jau negaliu rodyti į save kaip AŠ. Tas mano AŠ, pasilikęs apvaikščiotas skalpeliu, padažytas, papudruotas, prikergtas priedų, jau ne AŠ, kuris buvau prieš tai. Liūdna darosi, kai pagalvoji, kad taip. > tai kad viskas juda, kinta, pildosi. Kas čia liūdno? Liūdniau būtų, jei liktum užsimarinavęs nekintamai. Nebūtų ir šitų minčių.
ar galėtum nurodyti man tą, kuris brangintų laiką, kuris įvertintų dieną, kuris suvoktų, jog miršta kasdien > šitą įžvalgą priimu.
Juk klystame, mielasis Lucilijau, laukdami ateityje mirties: didžioji jos dalis jau praeityje, nes praėjusį gyvenimo tarpsnį valdo nirtis. > tikriausiai laiške įsivėlė ir šitokia klaida, bet ką gali žinoti, gal visai ne klaida... mirtis ir nirtis (gyventi nirtulyje – ieškoti...).
Ko nesuprantu, vis tiek pateisinu, nes vienareikšmiškai už kitą spręsti – tai riboti mintį.