Nejaugi irgi taip gyvenčiau, jeigu

... ir su karieta kartu? – krusteli galvoje mintis, o primerktos akys atsiveria plačiau, it vartai, laukiantys jos, nesulaukiamos. Jau praėję nutolsta ir tie sukaktuviniai dvidešimt, kai jį išvyko į man neįprastą kelionę. O kur žadėtoji proginė knyga?
   Tyliu, žinoma, nes jau priverstas tylėti, kadangi suprantu, jog nereikia kartotis, nepriimta taip. Tačiau kai kalbu apie karietą, ši nuostata man tarytum negalioja. Daug kartų į ją tiesiau rankas, bandydamas bent truputį apglostyti, susitikti su ja ir jos keleiviais – bent tame laike ir bent ten, kur su jais būta – tačiau rankos per trumpos – nepasiekia. Manau, kad tai pagrindinė priežastis, kodėl man prireikė save įtikinti, kad reikia sulaukti – ir aš būtinai sulauksiu – devyniasdešimt devintų savo Velykų su jų kiaušiniais. Sulauksiu dar, žinoma,  būdamas veiklus, dar, žinoma, čepsėdamas ne tik žodį, bet ir aktyviai atsiliepdamas į skrandžio poreikius, nes nuo jų prasidės šimtamečio sukaktuvėmis skirtas balius, kurį sąlyginai vadinu Vakariene. Beje, įsidėmėkite, sakau: pra si dės. Ir tiesa, kad nepaisant kur, kokiame krašte būnu nusidanginęs, tačiau atsiminęs Radijo karietą it kompaso rodyklė tuoj akimis nusitaikau pietų kryptimi, viršugalvį palikdamas šiaurei. Reikia man jos, karietos, reikia. Dėl jos turbūt ir toks įniršis kaip nors, kur nors – kad ir šimtamečio baliuje – susitikti su ja. Juolab kad pajautos atkakliai įtarinėja, jog jį pagaminta šio krašto meistrų. Į jokią kitokią šalelę nesu taip dažnai iš arti ar toli širdimi nusitaikęs, kaip į Lietuvos pietinį pakraštį, apgyvendintą šilų dzūkais. Apie juos gan trumpai tariu: š i l  i n i a i. Ir kaip jau įpratęs, rodau juos nuo pasienio su Baltarusija, kur miškuose, smėlynuose, balose kaip paukščių gūžtos sutūpė jų didesni ir mažesni sodžiai, girdėdami Marcinkonių, Druskininkų, Ratnyčios ir Kabelių parapijų bažnytinius varpus. Merkinės, beje, taip pat. Man smagu, kad ir labai būdamas pavargęs, tačiau atsiradęs šiliniuose, tokį save greitai užmirštu. Dvasia atsigauna ir, matyt, todėl įsitikinęs, kad prasmingiausia šio krašto ypatybė yra ta, kad čia nesunku būti laimingam, priklausyti tokių žmonių kategorijai, ir tuomet nebūna neįmanoma šį kraštą priglausti prie savęs ir kažką paniūniuoti, padainuoti, paeiliuoti, paprašyti Eilėraščio, kad jis, prisėdęs šalia, paskaitytų iš senesnių laikų užrašų, bet nebūtinai. Šis kartas irgi ne toks; jis šviežias ir gal neišnešiotas kaip derėtų, bet:
 
O nemanyk, Žmogau,
kad nenorėčiau būt gražus,
nenuodėmingas,
su knyga kaip sėtuve
javams ir medžiams sėti.
 
Dejuoja manyje legendos, pasakos, dievai,
dejuoja varnas Golius, žirgas Ygaga,
dejuoja karieta, 
O aš, beje, taip pat. Gal net skaudžiau,
nes šitiek daug turiu –
net šilinius.
 
O ne, nereikia man kalbėti, kad
nuo čia prasideda tėvynė.
Bet ar tik tiek?
 
O žodi,
kilstelėk aukščiau
ir būk nelengvas akmenėlis:
labiau nepaprasta,
kad  č i a   p r a s i d e d a  Žmogus –
šilinių kraujas, jų bažnyčios,
šaltiniais suteka į sielą
ir vieškeliai, išeinantiems negrįžti,
nelyg žalčiai sušalę
ant krūtinės susirango
ieškodami sau šilumos.
Ir nesmagu, kai veidrodis aptemsta,
atėjus pažiūrėti į save
 
Na, taip. Matau: yra Pranucis.
O Žmogus?
 
Žvalgausi, ieškau, ir...
Dieve, apsaugok!
Nesakau, kad nesurasiu jo,
bet vėjas pučia į akis,
žalia pušis atsiremia į petį.
Žinau, miške negieda vieversys,
bet iš po kelmo galvą kilsteli žaltys
ir neskubėdamas žodį po žodžio šneka...
 
   – Ir taip, – žvilgterėjęs man į į veidą ištaria Eilėraštis ir aš suprantu, kad savo darbą jis baigia, o man reikia „surasti“ iš po kelmo galvą kilstelėjusį žaltį ir išgirsti iš jo tuos daug kartų girdėtus ir gerai įsimintus žodžius:
   „Ir taip, 1994 m. sausio 15 d. 10 val. 30 min. eteryje pirmą kartą pasigirdo Radijo karietos šaukinys“.
   Pradžioje tiek ir užteko. Tačiau kartas po karto ir ogi, žiū, žaltys įgavo kvėpavimą, iš ištarto žodžio atėjo į dvasinę būtį, tapo aktyvus šio pasaulio dalyvis, savo egzistencija liudijantis pasaulio kūrimą iš žodžio. Dabar jau  man  nereikia atsiminti, kas atsitikę anų metų sausio viduryje. Šią žinią išgirstu iš Žalčio ir tai visuomet  būna graži proga  šnektelėti  ir apie kitus mūsų būties dalykus.
   – Prisimenu, irgi kilstelėjau nuo galvos karūną ir palinkėjau Dženei (suprask, karietai) laimingos kelionės ne tik pas žmogų, bet ir į žmogų – pajudino atsiminimus mielas šliužas. – Prisimenu, Pranuci. Kaipgi kitaip? Man Amnezija ne į porą. Prisimenu, kaip kranktelėjo varnas Golius, sužvengė žirgas Ygaga. Taigi, buvo taip, buvo... Gal dar nesakiau, kad  tuomet ir dainą išmokau.
   – Dainą? Va tau! Tu dainuoji?
   – Neapsimesk kvailiuku. Aš ją ir dabar neretai padainuoju. Ne dėl aplodismentų. O Žmogus, kaip suprantu, irgi išeina iš miško. Iš šilinių. Išeina, Pranuci,– pakalbėjo pagonių Dzievulis ir, apsivyniojęs aplink lazdą ir kilstelėjęs galvą, uždainavo į ten, kur karieta. Uždainavo į praeitį.
 
Yra pasaulyje dalykų
Labai tikrų, bet daug – ir ne,
Kaip atmintis apie jaunystę
Galvoj girgždena karieta.
               ______________________________________________________
 
Post scriptum:

Jaučiuosi it būčiau prasikaltęs, kad niekaip nesugebu atsikratyti temos, kuri man pasirodė tokia sunki, neįveikiama, kad ją atvertus nereikėtų pyktis su savimi. Tačiau įsitikinęs, kad pyktis su savimi būtų prisiėję ir tuo atveju, jeigu šį bandymą  būčiau  dar kuriam laikui bandęs atidėlioti.
   Sėkmės  linkiu ir ačiū atėjusiems už triūsią pabūti kartu. 
Pelėda

2015-07-12 07:41:43

Komentarai

Atsiprašome: komentarus gali rašyti tik puslapio vartotojai. Registruotis

Vartotojas (-a): Pakeleivis

Sukurta: 2015-07-12 22:38:28

Na štai, Golius kelią rodė, o Ygaga pagaliau pritraukė Radijo karietą (kareta podana). Iki šiol buvo užuominų, iš kokių tyrų važiuoja, bet dabar dar aiškiau.
Ir tuo pat metu gražiai, tyliai, sklandžiai iš Eilėraščio (ir Dženės pavežtas) į raštą įsirango Žaltys liudininkas (žaltys įgavo kvėpavimą, iš ištarto žodžio atėjo į dvasinę būtį, tapo aktyvus šio pasaulio dalyvis, savo egzistencija liudijantis pasaulio kūrimą iš žodžio).
O iš žodžių kyla raštai. Karieta, be abejo, veža dar Vidinį ir Lazdą. Bet dar gal iš paskos (arba viduj) lekia Pelėdos traukinys, o jame daugybė kalendoriaus lapelių. Paskutinį kartą, kai regėjau, buvo 75 x daug. Bet iki 99 ar 100-mečio baliaus tilps dar daugiau.