Tarp Vacio ir Ados – konfliktas. Pirmą vakarą, kai parvažiavo, Ada dar nieko nesakė, bet rytojaus dieną, valgant pusrytį, ji, ilgokai tylėjusi, prašneko:
– Ar taip gražu? Tokios daugybės žmonių akivaizdoje sekioti paskui svetimą, ištekėjusią moterį... Visi žmonės kaip žmonės, o tu vienas per visas dienas kvailiojai.
– O tu visas tas dienas flirtavai su viršaičiu, – atkirto Vacys.
– Taip, bet jis manęs nebučiavo.
– Nori pasakyt?.. – net karšta jam pasidarė.
– Taip, taip, gerai mačiau, – pertraukė jį Ada. –Tu sekiojai paskui Danguolę, o aš visą laiką stebėjau tave. Buvo įdomu sužinot, kuo viskas baigsis...
– Na, ir kuo baigėsi? – vos susitvardė Vacys. – Rengėmės išvažiuot, atsisveikinau, padėkojau. Juk jie pakvietė mus į tą balių. Galėjai ir tu padėkot, jei būtum buvusi mandagi dama.
– Pabučiuot Klimą, ar ne?
– Būtų visai gražu iš tavo pusės. Aš už tai nė kiek nepykčiau.
– Nemaniau, kad esi toks mulkis, – pyko toliau Ada. – Ir ko tu sieki? Ar tik nenori jos atviliot nuo Klimo? Ne ant tokio pataikei. Net jeigu ir ji būtų tau neabejinga, jis tau jos neatiduotų. Ar ne per daug rizikuoji taip besielgdamas?
– Nieko aš negalvoju ir niekuo nerizikuoju. Mes buvom ir liksim draugais. Jis daugiau proto turi už tave.
– Įdomu, kaip jis norės su tavim draugauti, kai sužinos, kad tu bučiuoji jo žmoną?
– Ar tik nesiruoši jam pasakyt?
– O kodėl ne? Vien dėl įdomumo, kaip sureaguos.
– Geriau jau palaikyk liežuvį už dantų. Tau geriau nežinot, kaip aš į tai sureaguosiu, – pravėręs indaujos dureles Vacys įkišo ranką ir patikrino, ar ginklas vietoje.
– Grąsini. Pasirodo, ne toks jau nekaltas buvo tas bučinys, kaip pats bandai pavaizduot, – šaipėsi Ada. – Bijai, kad nepasakyčiau. Ir vėl lakstai paskui sijoną...
– Nori – gali pasakyt, bet paskui nesigailėk.
– Kaip norėsiu, taip ir padarysiu, tavęs nepasiklausiu, – jau rimtai įsižeidusi pakilo Ada. – O dabar aš savaitei, kitai išvažiuoju pas mamą. Pietus pasigamink pats. Nieko sau ir Danguolė, – kraudama daiktus kelionei dar pridūrė, – pakampiais trinasi su svetimais vyrais, bučiuojasi.
Žmonai išėjus, Vacys užsivilko uniformą ir, kaip paprastai, patraukė į parduotuvę. Klimą rado jau už prekystalio.
– Sveikas, kaip jautiesi po vakarykščios? Kaip išsimiegojai? – pasisveikino jis. – Jau maniau, kad šiandien neatidarysi, patingėsi.
– Na, kaip čia pasakius. Nesinori užpykdyti pirkėjų. Jau ir taip trys dienos, kai uždaryta.
– O tai gerą tavo tėvukas padarė alų, nieko nepasakysi. Tris dienas, tris naktis gėrėm, o galva šviesi. Tik burna truputį džiūsta, – prisiminęs šventę kaime gyrė Vacys.
– Visi taip sako. Alų jis padaro gerą, – pritarė Klimas. – O tu žinai ką? – dar pasakė jis, – pasėdėsim čia kokią valandėlę, tada aš uždarysiu krautuvę ir eisim į pirkią. Vakar atsivežiau bačkutę alaus, mama pridėjo užkandžių. Papietausim, išgersim, pasėdėsim. Rytoj nebus kada – turgaus diena.
– Ačiū, mielai, – sutiko Vacys. – Ada išvažiavo pas motiną, aš vienas. Nereikės man pačiam virti pietus, – juokėsi.
Kai jie abu atėjo, Dangutė truputį nustebo. Ji vis dar pyko ant Vacio ir nelabai maloniai jį sutiko. Vacys pastebėjo, kaip Danguolė nuraudo. Tiesą sakant, jis ir pats buvo neramus čia eidamas. Galvojo, kaip elgsis Danguolė šiandien jį pamačiusi, tačiau dabar atgavo pasitikėjimą ir drąsiai sėdo už stalo.
– Dangute, pažiūrėk mums ko nors užkąsti. Mes atėjom išgerti alaus. Truputį džiovina burną po tiek švenčių.
Paruošusi stalą, Danguolė skubiai pasišalino.
– O ponia ar nepalaikys mums draugijos? – nueinančią dar bandė kalbinti Vacys.
– Nėra kada, – atsakė ji ir dingo už durų.
– Nekreipk dėmesio, ji tikrai labai užimta, – už Danguolę atsiprašė Klimas. – Per tas dienas jai susikaupė daug darbų. Kiek kartų sakiau, kad mestų tą savo siuvyklą, geriau man padėtų prekyboje, bet kol kas dar nežada to daryti.
– Pagirtina, nenori priklausyt nuo vyro, – užtarė Danguolę Vacys. – Paskutiniu metu daug kalbama apie tokias šiuolaikiškas moteris.
– Taip tai taip, bet moteriškėm ne taip lengva siekt savarankiškumo. Nebent kurios baigia mokslus ar išmoksta amato, – samprotavo Klimas ir staiga pakeitė kalbą. – Man tėvas siūlo statytis namą čia, miestelyje. Miško turim savo, tik reikia paieškoti gero sklypo. Ant uošvio hektarų nesinorėtų...
– O tas, kur už miestelio parduodamas? – prisiminė Vacys.
– Ten net aštuoni hektarai. Man tiek žemės nereikia. Turim savo pakankamai. Man kokį hektarą ir kur nors arčiau. Kas norės ieškoti parduotuvės kur nors laukuose, kai čia, prie bažnyčios, pilna žydų krautuvėlių?
– O tas rėžis prie klebonijos, kur pieva užžėlęs?
– Nežinau, reikės klebono paklausti, – abejojo Klimas. – Kai norėjo nupirkti bendrovė pieninei statyti, tai nepardavė. Šiaip tai čia labai tiktų. Vieta gera, sklypas nei per didelis, nei per mažas. Užtektų dideliam namui, parduotuvei, ūkiniams pastatams bei sandėliams pastatyti. Reikėtų sužinot, dėl ko bendrovė nenupirko. Ar dėl kainos nesutarė, ar išvis nenori parduot.
– Nueisi pas kleboną ir viską sužinosi, bet šito sklypo nepaleisk. Pigiai, brangiai – derėkis. Jei trūks, aš galėsiu paskolinti, turiu.
– Ačiū, gal ir nereikės. Tėvas sakė: „Ieškok sklypo miestelyje, aš nupirksiu“.
– Tai čia tau, brolau, visai gerai klojasi. Pasistatysi namą, išeisi nuo uošvių ir būsi pats sau šeimininkas. Galėsi plėst prekybą. Čia jums tikrai jau per ankšta, – draugiškai ir dalykiškai šnekėjosi Klimas ir Vacys, gurkšnodami alų.
– O pieninę jau stato už upės, – prisiminė Vacys, – gal ir neblogą dalyką sugalvojo?
– Nežinau, kvietė ir mane viršaitis prisidėti, bet, po teisybei, aš truputį bijau. Geriau tuos pinigus panaudot prekybai. Šis reikalas jau patikrintas. Kiek čia esu įdėjęs, neapsigavau, o ten dar nežinia, kaip bus. Daug norėsi – mažai turėsi.
Vyrai dar ilgokai pasėdėjo. Klimas, per praėjusias dienas kaime išvargęs, mėgavosi poilsiu, o Vaciui tiesiog nebuvo kur skubėti. Namuose vis tiek nieko nėra, be to, jis dar labai norėjo pamatyti Danguolę. Ji nepasirodė ir Vacys nusivylęs pakilo išeiti.
– Tai aš jau ir eisiu. Ačiū tau už alų. Tik tiek ir tetrūko visai atsigaivint. Rytoj abu turėsim darbo: tau – turgaus diena, o aš važiuoju į miestą. Viršininkas kviečia. Gal ko nors tau parvežti?
– Neseniai buvau, viskuo apsirūpinau. Ačiū, nieko nereikia, – padėkojo Klimas ir, pakilęs nuo kėdės, pasirąžė. – Ak tie baliai... Geras dalykas, bet dažnai nenorėčiau. Beje, per tą tėvo ligą mano vardinės nuplaukė. Dabar jau kitais metais švęsime, jeigu vėl kas nors nepamaišys.
Sklypas buvo nupirktas. Nepigiai sumokėjo, tačiau įsigijo. Ir Klimui, ir uošviui labai patiko todėl, daug nesiderėję, nupirko. Žiemai atėjus, buvo kertamas miškas ir rogėmis gabenami rąstai į miestelį. Iki pavasario suvežė visą statybai reikalingą medžiagą ir, kai rąstai gerai išdžiuvo, prasidėjo darbai.
Dabar jau Klimas prie statybų, o Dangutė, nutraukusi visus siuvimus, už prekystalio.
Policininkui Vaciui patogu. Jis dabar dažnai gali matyti Dangutę. Jis, kaip buvo įpratęs, užeina į parduotuvę pasėdėti. Kartais trumpai, kartais ilgai pabūna. Kitą kartą jie su Dangute šnekučiuojasi arba Vacys tiesiog stebi, kaip Dangutė ką nors dirbdama juda už prekystalio, ir kuo toliau, tuo labiau ja žavisi. Pats nesupranta, kas jam darosi, pyksta ant savęs, kad elgiasi kaip koks kvailys, bet negali atsispirti pagundai ją matyti ir gėrėtis.
Traukia, nepaprastai traukia jį ta Klimo žmonelė Danguolė, nieko nepadarysi. Dabar nors tiek gerai, kad gali ją pamatyti, kada tik panorėjęs. Vaciui pasirodė, kad ir Dangutė jam šiek tiek malonesnė. Matyt, jau užmiršo tą nuotykį per susitaikymo balių. Dabar ji elgiasi su juo visai draugiškai.
Danguolė jaučiasi saugi už prekystalio, tarsi už barjero, skiriančio ją nuo įkyraus policininko Vaclovo elgesio. Čia jis jos nepasieks, nors neturėtų kas nors panašaus kartotis. Tada buvo šventė, visi įsilinksminę, atsipalaidavę, drąsūs. Galėjo šauti visokių minčių į galvą. Dabar jau visai kitos aplinkybės...
Klimas nuolat užsuka į parduotuvę, nes sklypas, kur vyksta statybos, visai čia pat, kitoje gatvės pusėje. Tai pritrūksta vinių, tai varžtų, tai tiesiog ateina pažiūrėti, kaip sekasi Dangutei. Kai randa Vacį, Klimas su juo pasisveikina ir tuojau abu ima kalbėti apie statybas. Kai jie įsileidžia į kalbas, Dangutė žino, kad visa tai ilgai užsitęs ir, pasinaudojusi proga, kad Klimas krautuvėje, pasišalina. Skuba padaryt tai, ką buvo numetusi į šalį, užmigdo Rūtelę, o kartais, kai vyrai ilgiau užsibūna, pagamina pietus ir kviečia Klimą pietų. Tada Klimas keliasi ir eina į virtuvę, o Vacys keliauja namo ir tą dieną daugiau nepasirodo.
Poniai Adai labai nepatinka, oi, kaip nepatinka tas vyro bendravimas su Dangute. Ji žino, kur Vacys leidžia laiką per dienas ir visaip bando jį sulaikyti namuose, stengiasi jį sudominti, kad jis pagaliau liautųsi sėdėjęs toje parduotuvėje.
Komentarai
Atsiprašome: komentarus gali rašyti tik puslapio vartotojai. Registruotis
Anonimas
Sukurta: 2012-04-04 08:40:36
Skaitymas vis labiau įtraukia - teksto paprastumas apgaulingas, už jo daug erdvės minčiai.