Laivas (6)

Santrauka:
Delas Braideris randa išeitį...
Iki visiško laidos finalo turėjo likti šiek tiek daugiau negu valanda, tačiau aš iki šiol nieko realaus vardan savęs išlaisvinimo nenuveikiau. Dabartinė padėtis priminė kažkada regėtą nuotykinį filmą su itin nevykusiu psichologinės įtampos perkrautu intarpu. Tik tie keli ginklai, užkišti už kelnių diržo kėlė didesnį pasitikėjimą ir norą nepasiduoti, imtis aktyvesnės veiklos.
Nepasiduoti...
Ir staiga mano  pavargusioje galvoje  tvykstelėjo iš tiesų netikėta idėja, vos tik pažvelgus į skraidymo aparatą, kuris jau senokai nedavė ramybės. Šią mintį nusprendžiau įgyvendinti. Turbūt darbo būčiau ėmęsis tuojau pat, jei ne prie laivo, kuriame buvau įkalintas, besiartinąs kitas labai panašus tvarinys Pastarojo, keista, anksčiau nebuvau pastebėjęs, nors jūroje aplink toli prie horizonto plūduriavo daug, bet mažesnio “vandens transporto”. Tas netikėtai išniręs laivas pasirodė dar didesnis  ir ilgesnis už tą, ant kurio denio stovėjau.
Net tokiu momentu  radau jėgų pajuokavimams “Turbūt “bosas”, – viduje nusijuokiau, kai ta milžiniška gelda savo šaknimis prisišvartavo  prie “mano” burlaivio. Abu laivai netrukus susilietė bortais ir ėmė kibirkščiuoti  auksiniais išlydžiais. Laivo priekyje, kur visai neseniai lankiausi, iš ten pastebėtos landos sušvito įvairiaspalvės švieselės, kurios lanku nutįso iki atplaukusio “kreiserio”  laivagalio, iš kur priešinga kryptimi linko tokie patys blyksniai. Tomis akimirkomis  kojomis ir visu kūnu pajutau nežymią vibraciją denio grindyse. Tas virpėjimas tai sustiprėdavo, tai vėl išnykdavo. Mėginau spėti, jog tai abiejų laivų bendravimas arba pasidalijimas kažin kokios rūšies energija.. Kas čia iš tiesų vyko nežinojau, todėl tuščiai nusprendžiau nebespėlioti, tik nusigręžiau į tą pusę, kur vandenyje kadaise plūduriavo šaknų apnarpliotas “Krabas”.
Tačiau skraidyklės ten nebebuvo. Šiek tiek pasimetęs pradėjau nerimauti. Maniau, kad pasinersiu į depresiją, bet mintis pragiedrijo nedidelis laiviūkštis, kurį pastebėjau netoliese.  “Mažylis” iš paskos ėmė temti laimikį, kurį, matyt, atidavė tas augalinis laivas, kuriuo plaukiau. Patikrinęs ar visi turimi daiktai tvirtai laikosi, pats nebedvejodamas šokau į vandenį. Visiškai suprantu, kad žiūrovai šią akimirką  užgniaužę kvapą stebėjo mano veiksmus. Tačiau  tai buvo jiems į naudą. Pagaliau mano šou atsirado veiksmo, kuris ir mane, ir žiūrinčiuosius turėjo užlieti seniai pasiilgtu adrenalinu...
Aš visai negalvojau apie specialius efektus. Pagrindinė mintis buvo tik išsigelbėti ir kuo greičiau ištrūkti iš tos sumautos kebeknės. “Krabas” buvo vienintelė viltis ir tarsi siūlas, siejantis mane su išoriniu pasauliu, su namais. Man visiškai nemagėjo likusį gyvenimą praleisti šitame svetimame ir pavojų kupiname pasaulyje, o juolab susilaukti tokio kvailo likimo, kaip  atsitiko kuprinei ir drabužiams. Būti suvirškintu visiškai netroškau, net jei kas nors siūlytų krūvas kredų.
Vandenyje besipliuškendamas mėginau kiek įkabindamas pasiekti to mažo laivo ataugas -  šaknis. Tačiau ir didžiojo laivo kaspinai nesnaudė – jie mėgino mane sučiupti. Tik paskutinę akimirką pavyko įsitverti į “jauno” laivo ataugas. Pastarosios mane nusviedė netoli skraidyklės. Nuo smūgio  į vandenį man apsisuko galva ir maniau, kad netrukus prarasiu ne tik orientaciją, bet ir sąmonę. Tačiau net ir išsekintas pats neblogai įveikiau netikėtumus. Treniruotės ir patirtis ekstremaliose situacijose, regis, suteikė naudos: likau ir gyvas, ir pakankamai veiksnus.
“Krabą”  ataugos laikė apnarpliojusios tvirtai, tačiau tarpai tarp vijų nebuvo tokie tankūs, jog man neliktų šansų patekt į skraidyklės vidų. Tačiau susidūriau su viena problema. Norint patekti į aparato vidų,reikėjo trumpam išjungti  jėgos lauką, kuris patikimai saugojo nuo išorinių priešų. Tačiau kaip padaryti, kad augalinis monstras, pajutęs, kad kažkas vyksta ne taip, ko nesitikėjo,  savo šaknimis – ataugomis neužvertų man kelio į išsigelbėjimą?  Sutvėrimas galėjo dar labiau apnarplioti auką, nepastebėdamas, kad link jos artinasi viena į pinkles įsikibusi “smulkmė” - aš. Tačiau žaibiškai apsisprendžiau surizikuoti. Toliau lūkuriuoti tiesiog nebeįstengiau – jėgos sparčiai seko, o be to kūnu dilgčiojo nestipri elektros srovė, kuri tikrai neteikė jokio malonumo. Paleidęs ataugas nėriau pro pastebėtą didesnį šaknų tinklo tarpą. Jame regėjau raibuliuojantį apsauginio lauko pūslę. Įsitikinęs, kad čia galiu jaustis saugiau, ir pasirengęs įvykdyti  pašėlusį sumanymą, savo apdaro rankovėje kita ranka užčiuopiau mažyti, vis dar nesuėsdintą rūgšties mažytį avarinį distancinį pultelį. Tą akimirką svarbiausia buvo, kad viskas įvyktų taip, kaip ir buvau numatęs.
Jėgos laukas patikimai saugojęs aparatą staiga nustojo mirguliuoti. Žaibiškai nėriau į ką tik prasivėrusio įėjimo angos kiaurymę. Beveik spėjau. Beveik, nes šiek tiek per greitai vėl įjungiau “Krabą” supusią sferą. Kojas nutvilkė aštrus skausmas. Tik atsigręžęs atgalios pamačiau skafandro batus, kurie virto draiskanomis – energija juos tiesiog suplėšė. Kojos, laime, nevirto mėsos grėžinėliais, tik paraudo nuo tekusios iškrovos.
Kęsdamas pašėlusį skausmą šiaip ne taip įsliuogiau į kabinos vidų ir mėginau užstumti liuką, kuris automatiškai nebeužsidarė.
Stovėdamas priešais veidrodinę pertvarą pastebėjau, kad atrodau iš tiesų nykiai. “Matyt be grožio salono paslaugų neapsieisiu”, - mintijau trumpai apžiūrėdamas nykią savo išvaizdą. Tik dabar pamačiau, kad rankų oda išberta smulkiomis pūslėmis, plaukai ant galvos susivėlę, o vietom kuokštais suėsti organinės chemijos. Viršugalvyje pastebėjau akivaizdžią plikę. Taigi, atrodau kaip tikras monstras, - konstatavau faktą ir nusvirduliavau prie pulto. Tačiau buvau priblokštas to, ką viduje  išvydau. Valdymo kabinoje raizgėsi kelios storos šaknys, kurios taikėsi įsikabinti į mane, bet greitai nurimo. Be to, apžvalgos ekrano stikle sumirguliavo įspūdingas vaizdas, patraukęs mano dėmesį.
Jūros paviršiuje prie mažojo laivo susispietė keli didesni burlaiviai, kurie smulkiomis ataugomis mėgino pasičiupti neregėtą grobį – mane su visu “Krabu”.  Galbūt jie norėjo padėti “jaunėliui” – visko iki galo taip ir nesupratau. Mažasis laivas, nepaisydamas tos jam “teikiamos” pagalbos, nuo savo denio paleido  kažką panašaus į  mažas valteles. Jos visos triukšmingai sukrito į vandenį, o pats laivas ėmė blaškytis, sukeldamas vandenyje purslus. Ekrane pastebėjau, kad tos išmestos valtys sujungtos su  savo “motina” – ryškiai žaliomis virkštelėmis. Netrukus vandenyje knibždėjo kelios dešimtys tokių keistų padarų.
-Che, matyt, tave kamuoja persileidimas? – ironiškai iškošiau ir  avariniu rėžimu užstūmiau liuką, patraukdamas pulte rankenėlę. Tą minutę baigėsi bet koks laidos limitas, nors  standartinė trukmė jau seniausiai buvo pasibaigusi. Vildamasis, kad šiuos visus mano veiksmus žiūrovai vis dėlto pastebėjo, įjungiau “Krabo” variklius. Buvo aišku: namo...

Aš – Delas Braideris. Lygiai toks pat, kaip ir įsiropštęs į “Krabo” kabiną, įžengiau į “Starsat’o” televizijos būstinę. Vestibiulyje mane pasitiko  apie vizitą sužinojęs laidų direktorius Erikas Venigas.
-Sveikas, nuotykių ieškotojau, – šyptelėjo šis, išvydęs \\\"puikųjį\\\" mano kostiumą.
-Sveikas šefe.
Direktorius buvo gerokai nustebintas mano apsilankymo:
-Aš jau maniau, kad tau – basta. Visą pusdienį studijoje vyravo velnioniška įtampa. Juk to niekada nebuvo. Turiu omeny laidos trukmę. Šitaip viršijom visus rekordus. Dabar galiu teigti, kad nors tu ir šiknius (juk sukėlei ant kojų ko ne visą personalą), tačiau, neabejoju, šitie tavo triukai  Julente patys originaliausi iš visų anksčiau matytų.
-Suprantu, – pertraukiau savo viršininką.
-...bet kolektyvas norėtų tave ir toliau matyti  kitoje laidoje. Šis pasirodymas tau – ne paskutinis.
Man liko tik padėkoti. Apsidžiaugiau, kad esu neišgrūstas iš darbo.
Tiesiog nustebintas ir nauju, man netikėtu pasiūlymu:
- O kitą savaitgalį vyksi į Blaidarchą.
- Kur?
-Tai nauja planeta. Ją atrado Luji Sacharas.
-Ir nebus atostogų?
-Ten ne taip jau ir baisu. Blaidarche netgi lankėsi viena ekspedicija, todėl situacija žinoma. Jų tyrinėjimų rezultatai byloja, kad pavojus žūti - pats minimaliausias. Taigi, ten būsi jau nebe pirmas.
Pasvarsčiau kokias kelias minutes. Po ilgoko tylėjimo pagaliau prašnekau:
-Sutinku.
-Turiu ir kitą naujieną, - nusišypsojo Erikas Venigas.
Man buvo labai smalsu ką gi pasakys direktorius. Atsakymo sulaukiau netrukus:
-Tavo skraidyklėje karantino komanda aptiko  vieną nedidelę valtelę.
-Valtį? Negali būti! Juk jos niekur nepastebėjau išskyrus kelias šaknis ant grindų.
-Taip. - patvirtino šefas, -  Supranti apie ką kalbu? Įsakiau tą daiktą nunešti į  artimiausią tvenkinį. O dabar siūlau eiti save išsikuopti. Patikėk, atrodai iš tiesų siaubingai. Stebėtina kaip tu išlikai tame Julente gyvas. Juk beveik visą laiką buvai be šalmo...
“Kokie jie greiti,” – nusistebėjau ir pažvelgiau į didelį patalpoje mirguliuojantį ekraną. Jame jau sukosi naujas reklaminis klipas su riebia antrašte. Iš ekrano gelmės žvelgiau aš...

PABAIGA
Tikras Dearnis

2007-03-30 04:18:10

Komentarai

Atsiprašome: komentarus gali rašyti tik puslapio vartotojai. Registruotis

Vartotojas (-a): Tikras Dearnis

Sukurta: 2007-03-30 20:09:13

Dėkui už pastabas. Būtinai į jas atsižvelgsiu, redaguodamas savo rašinį. Kita vertus čia tik apsakymas, todėl nereikia tikėtis visapusiškos pažinties su apsakymo herojumi. Būtų apysaka arba romanas- būtų galima tikėtis kai ko daugiau. Taip pat, jau minėjau, gerokai trumpinau kūrinį, dėl to neliko epizodų aprašynėjimų apie patį herojų (kai ėmiausi "versti pasakojimą pirmu asmeniu daug kas apskritai iš viso dingo (herojaus gyvenimo praeities, ir kita) aprašymai. Be to, įtampos požiūriu kūrinyje nesiteikiau sukurti begalinės įtampos, juolab, kad ir pačiame darbe veikėjo mintimis aiškiai parašiau, kad jis nuobodžiauja ir aiškiai nerimauja dėl laidos įdomumo, taigi ir pačio pasakojimo įtemtumu, įdomumu savo lūpomis tarsi ir abejoju. Nors tai ir nuotykių fantastika, tačiau jokiu būdu nepretenduoju į meistrus, kurie padaro geriau negu aš. Tai tik literatūrinis bandymas, kaip ir kiti parašynėjimai...

Anonimas

Sukurta: 2007-03-30 13:26:06

Pastabos - karantinas neleistų jokių pašalinių padarų "į vandenį". Ypač savoje planetoje, neištyrę veisimosi ypatybių ir galimo pavojaus. Čia truputį persūdyta. Antra, jeigu čia pabaiga, tuomet veikėjo nespėjau pažinti tiek, kad prie jo emociškai spėčiau "prisinarplioti". Nepritraukiantis kūrinys ir tiek. Mažai vėikėjo asmenybės, daug daiktų ir netikėtumų. Labai "daiktiška". Na, čia mano nuomonė - esu psichologijos mėgėjas. Dar - šiame kūrinyje įtampos gana mažoka. Gal dėl to, kad esu priverstas skaityti monitoriuje - nežinau...
Pliusai - herojiniai apsakymai tau gerai rašosi. Tik daugiau dėmesio skirk skaitytojo ir pagrindinio veikėjo ryšiui, o ne tai, kas ant žemės ar kuprinėje mėtosi.

Vartotojas (-a): Tikras Dearnis

Sukurta: 2007-03-30 12:27:48

Puiku, kad paliekat komentarus ir pastebėjimus apie kūrinio bėdas. Dabar išdėstau savo paaiškinimus. Sutinku, kad kūrinys dar taisytinas, nes esama daug klaidų. Darbą vertinimui pateikiau pakankamai operatyviai. Nors apsakymas sukurtas 2000 m., tačiau jį parašęs greitai užmečiau. Šį kartą jį perkūriau, pasakojimą pasakodamas ne trečiuoju asmeniu, kaip buvo anksčiau, originale, o pirmuoju. Dėl šios priežasties teko teko daug ką pakeisti. Atsisakiau net kai kurių kūrinio epizodų (originale buvo išsiplėsta ties pabėgimu į "Krabą", kur per "operaciją" Delas gerokai nukentėjo, tačiau išliko gyvas). Dabartinėje versijoje viskas kur kas labiau supaprastinta. Vis dėlto tai nuotykinės fantastikos kūrinys be jokių plačių užmojų į filosofijas ir psichologiją. Robotų ir patarėjų atsisakiau, nors tai ir buvo originalioje apsakymo versijoje. Pagalvojau, kad tų visokių išradimų ir "civilizacijos sukurtų priedų" fantastikoje jau ir taip apstu. Pats taipogi buvau prirašęs krūvas kūrinių, kur knibždėjo ir knibžda įvairaus plauko "žmogaus pagalbininkai". Nenorėdamas subanalinti šio rašinio viso to atsisakiau.
Sutinku su Barabo teiginiu, kad kūrinys šiek tiek primena "Trifidų dienas". Tačiau maniškis sumanymas buvo kitoks. Tiesa, su trifidais mano "laivai" turi bendra - ir tie ir anie yra organinė gyvybė. Tačiau savo kūrinyje taip ir neišaiškinau iki galo ar "laivai" yra kokie nors ypatingos rūšies gyvūnai, ar augalai, ar dar kokie nors augalų ir gyvūnų hibridai.
"Laive" nesistengiau prikimšti įvairių technologijų, o karantinas "Krabe" visai ne kariškių sumanymas - teisinga. Kodėl ateityje turi veikti pagal 20 ar 21 amžiaus modelius? Argi mūsų civilizacija šiuo metu žengia į priekį, kuria savo sistemas pagal antikinių laikų arba viduramžių civilizacijų modelius. Anot Barabo išeitų taip, kad šiuo metu būtų toleruojama neapykanta kitatikiams, naikinami eretikai arba veikiama vergvaldžių santvarkos metodais. O gal apsakyme "Laivas" karantinas ne taip jau ir reikšmingas dalykas, kaip dabar, sakykim, gripo epidemija arba sloga. Tikėtina kad bet kokia nežinoma viruso ar mikrobų invazija bus lengvai pakeliama ir įveikiama kokiomis universaliomis vakcinomis, todėl karantiną vykdo paprastos netgi ne valstybinės tarnybos, atliekančios panašiai kaip šiais laikais savotiškų "šiukšlininkų" vaidmenį.
"Valtį" į "laisvę" paleidau dėl paprasčiausios priežasties. Tvenkinys - mažas, uždaras ir pakankamai saugus vandens telkinys - paprastai sakant "prūdas", kur jokio pavojaus vandeniui nutekėti. Kadangi valtis vandens sutvėrimas, todėl didelio pavojaus kad pabėgs ir užkrės žmones ar net visą biosistemą nėra pavojaus. Žadėjau pavartoti liaudišką terminą, tačiau greitai supratau, kad literatūriniame kūrinyje jis nelabai dera, nors ir yra tikslesnis.
Kalbėdamas apie poelgį su atrastąja valtimi nei policijos, nei kariuomenės nei kokių spec tarnybų CŽV, KGB ar kokių kitų vėlgi nekišau. Kadangi visiškai nesigilinau kokioje sistemoje gyvena mano personažas, o pasakojau tik tai, kad gali būti naudinga kūriniui, todėl bet kokių užuominų ar projekcijų į konkrečią visiuomeninę sandarą ateityje visiškai nedėjau, nes tikslai buvo kiti.
Kita vartus dėstydamas istoriją apie pagrindinio personažo nuotykius keistoje planetoje ir gyvenimą laive, nesistengiau jo perkrauti detalėmis, nors labai norėjau. Kūrinys būtų labiau išplėtotas, jeigu būčiau pasirinkęs apysakos ar romano žanrą. Tuomet būtų pakakę vietos ir įvairioms hipotezėms ir papildomiems paaiškinimams. Tuomet būtų buvę daugiau personažų.
Dar kartą dėkoju už įvairias pastabas. Matydamas, kad susidomėjimas šiuo kukliu mano rašiniu tikrai yra, kyla minčių, kaip Barabas pasiūlė, "Laivą" paversti daugiaplaniu ir ir ilgesniu kūriniu. Tačiau iš pradžių imsiuos kitų sumanymų. Visų pirma - kitų kūrinių, kurie čia pradėti, bet nebaigti skelbti.

Vartotojas (-a): Barabas

Sukurta: 2007-03-30 08:44:59

Na, štai ir sulaukėm pabaigos:)
Kūrinys įdomus, pakankamai originalus ( nors gal kiek primena "Trifidų dienas" ), tačiau mano galva neišbaigtas ir iki galo neištobulintas. Tas pabaigos akcentas su netikėtai atrasta valtele visai nieko, tačiau jos įmetimas į tvenkinį - nepyk - tačiau visiškai nelogiškas. Jei jau karantinas - tai po jo ne į mėgėjų rankas pakliūna tokie daiktai, o į mokslininkų ar kariškių. Bent mano tokia nuomonė būtų.
Ko dar pasigedau?
Truputį maišaisi tarp ateities ir dabarties. Jei jau tai fantastika - tai galėjai pasitelkti ir tokius dalykus, kaip kamera akyse ir ausyse skambantis kokio nors patarėjo ar roboto analizuotojo balsas. Darbas taptų patrauklesnis:) Jau vien dėl to, kad būtų galima pamatyti ir iškelti daugiau hipotezių apie vienokį ar kitokį įvykį:)
Na, gal kol kas tiek minčių man kilo:)
Tiesa ta šou idėja tikrai įdomi, nors, vėl gi pasikartosiu, neišbaigta iki galo:) O juk turi potencialo Dearni:) Linkiu, tau šį kūrinį kaip reikiant patobulinti - iš jo tikrai galima išspausti kur kas daugiau, nei vienplanį vaizdą:)

Nuoširdžiai ir pagarbiai:)