Kai Vilkas sutiko Vamzdį


   Geležinis Vilkas jau septynis šimtmečius sąžiningai atlikinėjo savo darbą – staugė taip, kad aidas skambėjo per visą pasaulį, saugojo Vilnių nuo kryžiuočių ir kantrybės netekusių vairuotojų Geležinio Vilko gatvės kamščiuose. Tačiau vieną birželio naktį, kai Nerį apgubė tirštas rūkas, Vilkas nusprendė nusileisti nuo savo kalvos ir pažiūrėti, kaip laikosi sostinės
kultūrinis gyvenimas.

Pribėgęs prie upės, ties Mindaugo tiltu, jis staiga sustingo. Jo geležiniai plaukai ant keteros atsistojo piestu. Priešais jį, išsitiesęs palei vandenį, stūksojo milžiniškas, surūdijęs... daiktas.

– Kas tu per žvėris? – suurzgė Vilkas, rodydamas metalinius dantis. – Ar tu naujas Gedimino sapnų herojus?

Vamzdis, oficialiai žinomas kaip „Krantinės arka“, sunkiai atsiduso. Nuo to atsidusimo iš jo vidaus išskriejo pora pasiklydusių balandžių.

– Ach, jaunime, nesu aš žvėris, – prabilo Vamzdis giliu, aidinčiu bosu, primenančiu vandentiekio avariją. – Aš esu Šiuolaikinis Menas. Vizualioji metafora. Konceptualus tavo staugimo pratęsimas.

Vilkas apėjo Vamzdį ratu, apuostė rūdis ir nepatikliai prisimerkė.

– Metafora? Tu man panašesnis į pamirštą „Vilniaus vandenų“ užsakymą. Kodėl tu čia guli ir dar toks surūdijęs? Ar karalius Mindaugas tave čia pametė, kai skubėjo į karūnavimą?

– Tu nieko nesupranti apie postmodernizmą, šuneli, – įsižeidė Vamzdis. – Mano rūdys simbolizuoja laiko tėkmę ir miesto laikinumą. Aš kainavau dešimtis tūkstančių eurų! Žmonės prie manęs renkasi, fotografuojasi, ginčijasi, rašo piktus komentarus feisbuke... Aš esu populiariausias diskusijų objektas mieste!

Geležinis Vilkas smagiai nusijuokė, o jo juokas nuskambėjo kaip greičio matuoklio blykstė.

– Populiariausias? Nemink man ant uodegos! Kai aš staugiu, apie Vilnių sužino visas pasaulis. O kai žmonės žiūri į tave, jie sužino tik tai, kad savivaldybė vėl neturėjo kur dėti biudžeto likučio. Tu net kojų neturi, kaip tu žadi miestą ginti, jei užpuls priešai?

– O kam man kojos? – išdidžiai atšovė Vamzdis. – Jei kas nors puls, aš tiesiog būsiu čia. Užpuolikai pamatys mane, patirs egzistencinį šoką, pradės diskutuoti apie estetiką ir pamirš, ko atėjo. Štai čia yra tikroji gynyba!

Šią karštą diskusiją staiga nutraukė keistas, įkyrus garsas, atskriejęs nuo šaligatvio pusės.

– Pyyypt! Prašome patraukti transporto priemonę. Pyyypt! Jūs palikote zoną!

Vilkas ir Vamzdis vienu metu atsisuko. Prie pat tilto turėklų, skersai pėsčiųjų tako, gulėjo persisvėręs ryškiai žalias elektrinis paspirtukas. Jo galinis ratas buvo beviltiškai užstrigęs tarp grindinio plytelių, o akumuliatoriaus lemputė piktai mirksėjo raudonai.

– O, dar vienas miesto genijus, – sumurmėjo Vamzdis. – Kas tu toks, kad trukdai mūsų filosofiniam disputui?

– Aš esu Mikromobilumo Revoliucija! – išdidžiai, bet šiek tiek gergžiančiu balsu prabilo Paspirtukas. – Aš esu tikrasis šio miesto valdovas! Visi vilniečiai manimi naudojasi. Tiesa... kol išsikrauna baterija arba kol koks nors studentas mane numeta vidury perėjos. Hce, che.

– Štai kur tikroji nelaimė, – sumataravo uodega Geležinis Vilkas. – Mano laikais žmonės jojo ant žirgų, o dabar joja ant šitų žalių skardinių. Ir dar meta juos kur papuola. Tu neturi jokios garbės!

– Garbės? – sublizgino Paspirtukas. – Užtat aš turiu GPS sekiklį! Štai tu, Vilkai, staugi ant kalno, o kas tave mato? Tik turistai su asmenukių lazdomis. O mane mato visi, nes aš stoviu tiesiai vidury tako! Aš esu miesto infrastruktūros ašis. Visi per mane krenta, visi mane keikia – vadinasi, aš esu svarbus.

– Na va, matai, – nudžiugo Vamzdis, atsigręždamas į Vilką. – Štai tau ir modernus jaunimas. Mes su šiuo žaliuoju draugu turime daug bendro. Abu esame numesti prie kelio, abu nerviname pusę miesto ir abu kainuojame brangiai!

Triukšmas pakrantėje pasiekė tokį lygį, kad netoli esančioje Katedros aikštėje kai kas prarado kantrybę. Iš tamsos pasigirdo sunkus, gilus ir beprotiškai solidus laikrodžio dūžis, po kurio sekė ramus, kiek motiniškas balsas. Tai buvo Katedros varpinė, kuri jau kelis šimtmečius stebėjo miestą iš penkiasdešimt septynių metrų aukščio.

– Bambaaam... Na ir triukšmą čia pakėlėte, – subarškino varpais Varpinė, žvelgdama žemyn į upės pusę. – Ar galima šiek tiek tyliau? Užmigdyti šventąjį Kazimierą bandau jau antrą valandą, o jūs čia rėkaujate kaip Kaziuko mugės prekeiviai!

– O, gerbiamoji Varpinė! – kilstelėjo galvą Vilkas. – Pasakyk tu šitiems dviem moderniems nesusipratimams, kas čia yra tikroji Vilniaus dvasia!

– Ak, Vilke, mano brangus amžinasis kaimyne, – atsiduso Varpinė, o jos laikrodžio rodyklės švelniai sukrutėjo. – Tu vis toks pat karštakošis. Sėdi ant savo kalno ir pyksti ant viso pasaulio. O tu, Vamzdi... Na, tu žinai, kad architektūriškai tu man nesi pats gražiausias vaizdas pro langą, bet jau keturiolika metų stovi, tai beveik pripratau. Bent jau balandžiai turi kur pailsėti.

– Štai! Net Varpinė pripažįsta mano funkcinę vertę! – pasipūtė Vamzdis.

– Ir tu, žalias mažyli, – Varpinė nukreipė žvilgsnį į Paspirtuką. – Nustok pypsėti, tavo baterija vis tiek tuoj mirs. Geriau pasimokyk iš manęs – aš štai turiu keturis laikrodžius, rodau laiką į visas keturias puses, bet niekada niekam nesimaišau po kojomis. Būkite taikūs. Šis miestas pergyveno karus, gaisrus ir sovietinius tremties vagonus, tai ištvers ir vieną surūdijusį vamzdį bei krūvą žalių transporto priemonių.

Paspirtukas gėdingai sumirksėjo raudona lempute ir pritilo. Vilkas nuleido keterą, o Vamzdis tiesiog tyliai subarškėjo nuo vėjo gūsio. Varpinės ramybė buvo užkrečiama.

– Na gerai, – sumurmėjo Vilkas. – Jei jau senoji Varpinė sako, kad visi telpame po viena sostinės saule, nesiginčysiu. Bet staugimą mes vis tiek turime išbandyti!

Vilkas įkvėpė pilnus plaučius Neries rūko, iškėlė galvą ir paleido savo garsųjį tūkstančio vilkų staugimą tiesiai į Vamzdžio angą. Garsas įskriejo į metalą, apsisuko tris kartus, iš kito galo išsiveržė kaip rami dūdos melodija, Paspirtukas tame fone pradėjo ritmiškai pritarti pypsėjimu, o Katedros varpinė iš viršaus pritarė švelniu, prislopintu varpų aidu. Tai buvo pats keisčiausias, bet kartu ir gražiausias nakties koncertas Vilniaus istorijoje.
. . .
Ir štai, kai paskutinis varpo aidas ištirpo rūke, o trijulė jau ruošėsi skirstytis, pro šalį lėtai pravažiavo oranžinis Vilniaus gatvių valymo automobilis. Pro jo langą persisvėrė pavargęs darbininkas su kavos puodeliu rankoje. Jis porą sekundžių pakraupęs žiūrėjo į vidury tako gulintį Paspirtuką, tada pakėlė akis į surūdijusį Vamzdį, galiausiai pamatė šalia stovintį Geležinį Vilką ir tiesiog giliai atsiduso.

– Nu va, – sumurmėjo darbininkas į savo radijo stotelę. – Sakiau viršininkui, kad tie naktiniai kebabai prie stoties buvo keisti. Man jau skulptūros pradėjo vaidentis. Grįžtu į bazę.

Šviesoforas sumirksėjo žaliai, automobilis nuvažiavo, o trijulė liko stovėti visiškoje tyloje.

Paspirtukas paskutinį kartą supypsėjo, Vamzdis tyliai sužvangėjo nuo vėjo, o Geležinis Vilkas suprato vieną svarbią tiesą: nesvarbu, ar tu esi septynių šimtmečių legenda, ar moderni skarda, didžiausia Vilniaus paslaptis visada bus ta pati – niekas čia iki galo nesupranta, kas vyksta, bet visi apsimeta, kad taip ir turi būti.

Taip jie ir išsiskyrė. Vilkas nuskuodė atgal saugoti Gedimino kalno, Paspirtukas perėjo į budėjimo režimą, Varpinė grįžo prie savo šimtamečio tiksėjimo, o Vamzdis liko ramiai rūdyti, kol patekės saulė, tada bus pasiruošęs dar vienai dienai kelti kultūrinį šoką praeinantiems vilniečiams.

. . .

O ryte, vilniečių „Facebook“ grupėje „Mūsų Vilnius“ pasipylė komentarai.

Antanas V. išreiškė pasipiktinimą: „Ką veikia savivaldybė?“

Ugnė_Myliu Vilnių pergyveno, kad gali įvesti naują mokestį: „Naktį prabudau nuo kažkokio košmaro. Garso izoliacija nulinė, skambėjo kaip Techno - Varpai su dūdomis. Kas čia per nauji projektai Neries krantinėje? Ar čia vėl koks nors hipsterių performansas už mokesčių mokėtojų pinigus?! Kur žiūri viešoji tvarka?!

Lūzeris (na, nebūt lūzeris) konstatavo: „Žmonės, kas matėte? Šiąnakt mačiau kažkokį didžiulį vilką prie to vamzdžio, o šalia mėtėsi žalias paspirtukas! Man atrodo, čia buvo slaptas protestas prieš miesto urbanizaciją ir mikromobilumo chaosą. Labai stipri konceptualaus meno išraiška, tiesiog vau!“

Petras Pavargęs išreiškė nepasitikėjimą: „Koks dar menas, paspirtukai tiesiog jau patys pradėjo naktimis burtis į gaujas ir kelti riaušes. Ryte vėl vos kojos neišsisukau eidamas į darbą, nes tas žalias baisūnas gulėjo tiesiai per vidurį šaligatvio prie Mindaugo tilto. Kada juos pagaliau uždraus?!“

Gintaras_Inžinerija dėstė: „Esu akustikos specialistas. Tas garsas buvo tiesiog rezonansas. Kai vėjas pučia per vamzdį tam tikru kampu, o fone muša Katedros laikrodis, susidaro žemo dažnio virpesiai. Jokio vilko ten nebuvo. Nustokite tikėti pasakomis, nusipirkite geresnius langus“.

Vilniaus_Gidas konstatavo: „Puiki idėja naujam turistiniam maršrutui: „Naktiniai Vilniaus garsai: nuo legendų iki surūdijusio vamzdžio“. Savivaldybe, prašau, padarykite tai legalia atrakcija, bilietas – penkiolika eurų“.

Sublizgėjo ir tokie „komentarai“, kurie buvo pilni triaukščių, keturaukščių „sinonimų“, nuo to man net ausys paraudonavo, lietuviukų kalbos kultūra, pasirodo, baisiai „išradinga“, tad toliau neskaičiau, garbė ir orumas neleido, bijau, jei surašysiu, prakiurs jūsų ausų būgneliai, nes mus juk ir taip... „rusai puola“.
žemaitukė

2026-06-22 18:59:36

Komentarai

Atsiprašome: komentarus gali rašyti tik puslapio vartotojai. Registruotis

Moderatorius (-ė): spika

Sukurta: 2026-06-24 13:17:07

Labai patiko, tiek fantazijos, kurią sujungėte su šiuolaikiškumu, nauju mūsų legendų gyvenimu. Ačiū.