← Atgal

Su Medžiu — apie kūrybą

2013-11-01 11:13:06

1. Viktorai, Jus globoja kelios mūzos ir pats geranoriškai pasiduodate jų įtakai. Gal nežinantiems pasakytumėte jų vardus?

Suktas klausimas, Ramune, numanau, apie ką klausiate, bet bandysiu išsisukti kaip nors. Pagal graikų mitologiją yra dvylika globojančių mūzų. Savaime aišku, kad visos jos — moterys. Artimiausios: Erata, Euterpė, Melpomenė ir Polymnija. Drįstu prisipažinti — man didžiausią įtaką kurti dažniausiai suteikia žemiškosios ir nuostabios mūsų lietuvaitės, gamtos reiškiniai ir žmonių tarpusavio santykiai. Jei tikėtume graikais, tai meną turėtų globoti  Apolonas — menų, grožio ir šviesos dievas. O kaip iš tikrųjų yra, nežino niekas, gal būt kai ką jis ir globoja, bet... atiduodu pirmenybę moteriškai giminei.

2.  Jums šie metai gana audringi: praradimus keičia atradimai. Papasakokite apie savo pradžių pradžią. Kuo Jus pradžiugino žemiečiai, o ir Jūs — juos?

Neatsimenu, kada mano kažkokie metai būtų lengvas pasivaikštinėjimas ar poilsis. Nenoriu minėti praradimų, jie skaudūs ir ilgam išliks, o gražių akimirkų būta, labai gražių... Pirmiausia noriu paminėti glaudų bendravimą, bendradarbiavimą su savo tėviškės žmonėmis, artimais joniškiečiais — kultūros darbuotojais. Ten prasidėjo pradžių pradžia: kultūrinis darbas, literatų klubo „Audruvė“ įkūrimas, pirmoji paroda ir t. t. Šis ryšis tęsiasi jau daugelį metų. Ten ruošiu parodas, dalyvauju klubo „Audruvė“ renginiuose, miesto šventėse. Užpernai tapau tautodailininkų sąjungos Joniškio skyriaus nariu (persikėliau iš Kauno) ir dabar visose parodose, konkursuose pristatau save kaip joniškietį. Joniškiečių dėka pernai buvo išleistas poezijos CD „Ištapyta erdvė“, o  šiemet, padedant Kultūros rėmimo fondui —  tarmiškos kūrybos CD „Kels viad namo“ ir jo pristatymas. Ne tik Kaune, bet ir Joniškyje pristačiau savo pirmąją poezijos ir esė knygą „Esmė“, kurioje aprašiau jaunystę, tų laikų prisiminimus ir apmąstymus. Dalį knygų dovanojau Joniškio bibliotekai, bičiuliams, artimiesiems.

3. Ir vis tik kas pačiam reikšmingiausio šiemet nutiko, jei susitartume kalbėti tik apie kūrybą?

Jau kai kuriuos reikšmingus faktus paminėjau, o ir metai dar nepasibaigė... Sunku net ir kažką sureikšminti arba akcentuoti, kas nuveikta, nes dar esu vyksmo procese: intensyviai tapau, gal mažiau rašau, bet apie tai patylėsiu, nenoriu kažkaip į priekį skubinti laiko ir atsiskleisti visų planų. O gal nepavyks įgyvendinti, tfu, tfu...

4. Kodėl pasirinkote Medžio slapyvardį? Manau, kad papasakosite ir apie savo medinukus.

Kai reikėjo pasirinkti svetainėje slapyvardį, ilgai galvojau, bet tuo metu intensyviai droždavau medinukus, kryžius, koplytstulpius, tad ir tapau Medžiu. Drožiant ar tapant galvoje atsiranda daug keistų poetinių minčių, tad nenuostabu, kad mano eilėraščiuose, esė ar miniatiūrose atspindi spalvos, formos, egzistenciniai pamąstymai.

5. Menų sintezė: kaip ją įsivaizduojate, kokiais keliais einate jos link?

Dėkui už klausimą. Ši mintis manęs nepaleidžia jau seniai. Aišku, ką dariau ir darau, viskas susiję su menu. Taigi mano kūryboje daug susiliejimų: tapyba, muzika, rašymas. Tapant klausausi muzikos, užrašau kylančias mintis. Tą patį galiu pasakyti apie skulptūrą. Ji man tarsi meditacija. Esu dar ir Kauno „Varpo“ gimnazijos teatro mokytojas bei teatro trupės vadovas. Teatriniuose užsiėmimuose menų sintezė neišvengiama.

6. Kurioje meno srityje jaučiatės stipriausias, o kur nesiekiate profesionalumo?

Į šį klausimą negaliu tiksliai atsakyti, manau, kad niekad neatsakysiu. Pateikiu ir Jums klausimą: kas yra menas? Manau, kad ir Jūs, ir kiti negalėtų tiksliai atsakyti, apibrėžti. Pagaliau, visi mes turime savo sampratą, savo požiūrį, gebėjimus, meninio išsilavinimo lygį. Esu jau rašęs kažkurioje esė, kad kūryba — tik ego patenkinimas, o kaip pavyksta, taip pavyksta. Stiprumas — laikina sąvoka. Po kurio laiko į savo darbą (kūrybą) žvelgiu kitaip, todėl, jei turiu užsispyrimo kažką keisti ir tikiu, kad bus geriau, bandau tarsi iš naujo... Tokia menininko siekiamybė: dirbti tikintis tobulesnio, gražesnio, dvasingesnio kūrybos rezultato.
Dabar apie profesionalumą. Kažkada (ir dabar Lietuvoje) buvo manoma, kad profesionalas yra tas, kuris baigė aukštuosius mokslus ir pragyvena iš savo kūrybos. Manau, kad baigęs mokslus asmuo dar nėra geras specialistas, kūrėjas, menininkas, rašytojas ir t. t. Menininkas kruopščiai dirba, gilinasi, analizuoja, daro išvadas, negalvodamas apie atlygį, savo gerovę ar pripažinimą. Tautodailininkas, kuris negali egzistuoti be kūrybos, irgi yra savo srities profesionalas. Jis nesiekia aukštumų, jo darbai paprasti ir visiems suprantami, gal būt iš pirmo žvilgsnio primityvūs, bet dvasingi ir nuoširdūs. Taigi į Jūsų klausimą, kur nesiekiu profesionalumo, negaliu atsakyti — tekalba darbai.

7. Paprastai menininkai vienu metu save realizuoja keliuose amplua. Jums nesvetima tai?

Žinote, vienos mano personalinės parodos atidarymo metu mano kolega pedagogas paklausė: kaip save įvardintumėte — esate tapytojas, skulptorius, poetas, teatralas, pedagogas ar tiesiog menininkas? Atsakiau trumpai: esu žmogus. Atsakymas buvo visiems netikėtas, bet taip ir yra: nesu kažkuo išskirtinis, tik dirbu tą darbą, kuris man mielas ir artimas.

8. Ne už kalnų ir kiti metai. Žinau, kad kartais baugu garsiai ištarti ketinimus, bet gal pabandykite?

Jau užsiminiau, kad galvoje daug keistų, gal ir neįgyvendintų ketinimų, visų nenorėčiau šiandien atskleisti. Galiu tik prasitarti, kad kitais metais man sukaks 60 metų. Jau ir dabar prisižadėjau surengti personalinę naujų darbų parodą gimtajame Joniškyje, Šiauliuose… Žinoma, ir Kaune. Ruošiuosi rimtai, kad tik sveikatos užtektų.
_________
Medį (Viktorą Žilinską) kalbino Ramunė Vakarė.

Komentarai

Atsiprašome: komentarus gali rašyti tik puslapio vartotojai. Registruotis

Vartotojas (-a): Karilė

Sukurta: 2013-11-03 14:00:20

Kokybiškas interviu. Tegu mokosi būsimieji žurnalistai, ko paklausti KURIANTĮ ŽMOGŲ, nes plačioji žiniaslaida moko po apatinius rausytis.
O Medis?... Aš laiminga, kad teko pažinti , bendrauti, vakaroti... Turiu tik du paveikslus savo namuose ir abu Medžio. Ai, ką čia slėpti, aš myliu Viktorą Žilinską - Medį.

Vartotojas (-a): Langas Indausas

Sukurta: 2013-11-02 10:15:25

Labai geras, įdomus ir informatyvus pokalbis su įdomiu, kūrybingu Žmogumi. Ačiū Klausinėtojai, ačiū Atsakinėtojui. Nauja idėja. Puiku, kad taip pristatomi ŽŽ kolegos. Tada į juos galime pažvelgti "kitu kampu", sužinoti "kažką". Tokių pokalbių laukiu ir daugiau. O dėl skonio, t.y. požiūrio į meną, ginčytis reikia, nes kuo bus daugiau nuomonių - tuo... įdomiau. 

Vartotojas (-a): Pakeleivis

Sukurta: 2013-11-01 20:54:51

Kūryba – pirmiausia savirealizacija. Išleista knyga, surengta paroda – tam tikras etapas, apibendrinimas. Ir tai yra labai daug.


O gerbėjai kiekvienam savo − ir primityviojo meno atstovui, ir daug ką perkandusiam profesionalui.


Kad galėtum pareikšti pastabų, būtina įsigilinti. To dar nespėjau. Bet norisi tiesiog pasveikinti kuriantį žmogų. Tai ir sveikinu. Dėkui už spalvas.

Vartotojas (-a): Laukinė Obelis

Sukurta: 2013-11-01 20:25:56

Ačiū už išsamų ir nuoširdų interviu. Buvo labai įdomu paskaityti.
Belieka palinkėti sėkmės visuose darbuose, ketinimuose, svajonėse.

Vartotojas (-a): Medis

Sukurta: 2013-11-01 17:39:53

Ką gi, dėkui, Dolmenai, už pasisakymą, visiškai klystate sakydama, kad laukiu pagiyų ir tik jų. Iš tiesų parodose ir net Jūsų minėtoje mano pirmoje knygoje susilaukiu daug įvairių pasisakymų, kritikos, ir tai džiugina, nes tada užsidegu, pykstu ant savęs (gal paskubėjau publikuot, parodyt) ir... vėl darau, aišku, atsižvelgdamas į pastabas... o dėl iliustracijų, nenoriu diskutuoti, vieni mėgsta kompiuterinį apipavidalinimą, kiti — gal ir naivesnį, bet rankų darbo (atsižvelgiant, koks tai žanras). Vėl, ką vadinti mėgėjišku menu? Jau sakiau. Dėl mano knygos Jūs nesijaudinkit, ten suvesta (kiek galėjau) pagal ten sudėtus eilėraščius ir esė. Jūs jos ir nevartėte, nematėte, neskaitėte. Dėkui, Dolmenai, už išsisakymą.

Moderatorius (-ė): Goda

Sukurta: 2013-11-01 13:32:59

Visapusiškai turtinga menininko siela, prasmingais darbais sugrįžtate į savo gimtąjį kraštą, gražus palikimas… Ir tas atradimas – menų sintezė žavi, ir viskas paties Autoriaus.


Labai gyvas interviu. Buvo įdomu skaityti. Ačiū:)