Tarmės ir žmonės

        Tolimais 2011 nudžiugau radęs „Žalioje Žolėje“, regis, stiprų tarmiškos kūrybos skyrių, reikšmingą veiklą toje srityje. Ir iškart pamačiau beveik be prošvaisčių prastą tarmiškų tekstų rašybą. Dėl nerūpestingo, nenuoseklaus, dažnai tiesiog juokingo užrašymo tie tekstai neperduoda nė pusės užrašomos tarmės ypatybių. O visai lengva būtų rašte priartėti prie tarmės dvasios ir skambesio.
        Pasvarstęs ir paruošęs pasiūliau aiškų visiems prieinamą būdą bet kuriai tarmei užrašyti, – visai priartėjant prie tikrojo tarmės skambesio. Siūloma rašyba tinka dabar pat, šiandien, jokių tyrimų nelaukiant pakankamai tiksliai tarmiškos kalbos faktus registruoti.
       Siūlymus paskelbiau svetainėje „Žalia Žolė“ ir kitur. Kai kurie rimčiau tarmiškai kuriantys suprato ir pasinaudojo tais siūlymais. Panašiai, ypač gražiai pastaruoju metu, rašo Raistinė, siūlymams pritaria Renata Kuršytė, nors praktikoje netaiko – bijo administracinio pobūdžio diskriminacijos.
      Smarkiai nustebino kai kurių svetainės moderatorių nesupratimas ir neigiama pažiūra... Laukiau, kad tarmių propagavimu susirūpinę asmenys džiaugsmingai sveikins išganingą rašybą. O čia – anaiptol: asmenys tie bandė ieškoti ir kelti nesamus trūkumus, nors nesugebėjo nurodyti nieko, ką reiktų tobulinti. Na, tai suprantama –nelengva patobulinti daugybos lentelę... Apreiškė ir nesąmonių lygio pastabų. Kilo klausimas: ką toks elgesys reiškia? Iš klausimo kilo žurnalistinis tyrimas, – juoba yra „Žolėje“ vietos publicistikai. 
      Eilėje straipsnių aiškinau siūlomo rašybos projekto principus, taip pat kritikavau žemaičių niekam tikusią „samogitinę“ rašybą. Sulaukiau ir teigiamų atsiliepimų, ir nesupratimo. Pirmiausiai tragiškai nesupratusio Azaro pastabos: „... neraikia ragint niveliuot tarmes. Teip vėl preisma pre bendrines“ – Azaras mato tiksliai atbulai – niveliavimą. Štai žemaičių „samogitinė“ rašyba – ta tikrai jau tapo bjauriai iškraipyta žemaičių bendrine. O Algmar siūlomoji leidžia atspindėti ir mažos patarmės, ir net rašančiojo asmenines kalbos  ypatybes – tai tiksli priešybė niveliavimui.
      2012-11-13  Azaras aiškino, jog turi painformuot, kad su Cieksu Žalbungiu dirba prie projektų, kuriuos įgyvendinus bus galima be didesnių pastangų tarmes užrašyt, ir su reikiamais ženklais. Taigi – abu su Žalbungiu dirba – niveliuoja..? Ir per pustrečių metų nieko padarę neparodė. Tąsyk atsakiau Azarui taip:
      Dviese dirbat tai, ką aš jau padariau ir parodžiau. Jei jau dirbat tokį kilnų darbą, tai natūralu būtų nudžiugti, pamačius bendraminčio rašinį. Gal galėtumėt kuo nors pasinaudoti. Algmar siūlymai dėl rašybos – rimti. Matysim, ką judu su Cieksu sukurpsit kitaip. Ženklelių reikšmes sukeisit? Manau, reikalo logika atves ten pat. O tuo tarpu Tamstoms derėtų – kaipo į tai gilinatės – derėtų rimtai, be bereikalingų emocijų, apsvarstyti ir komentuoti Algmar siūlymus.
      Tarmėmis plačiai neužsiimu, tik domiuosi. Savo indėlį jau padėjau – tinklapiuose. Jei naudingas – naudokitės, jei ne – tai ne. Jei komentuojate – komentuokite pagrįstai. Jei reiks – komentarus komentuosiu.
      Pagrįstai prieštaraujančių komentarų nebuvo, buvo niekiniai – panašiai kaip įžymusis Pranio asmenybės autoportretas: „Nereikėtų kreipti dėmesio į nebe pirmą Algmariuko nusipezėjimą šia tema. Tai tikriausiai nelaimingas žmogus, labai retai kuo nors besidžiaugiantis...“
      Vėliau dar moderatorė Karilė  pakartojo tinginčių gerai rašyti teiginį: gerai rašyti sunku, tai stengtis GERIAU rašyti nėra reikalo... – Pavyzdingai tuščias argumentas, nes Algmar rašyba nemažiau tiksli, kaip dialektologinė transkripcija, o prieinama maždaug šeštos klasės mokiniui.
 
       Daugiau buvo pritariančių komentarų, tad projektą pavadinau „Algmar tarmiška rašyba“ ir laukiu propagavimo – pagalbos vis dar nevykusiai tarmiškai rašantiems, – laukiu toliau tirdamas, kodėl to propagavimo stinga.  Tuo tarpu ir Ramunė Vakarė iškėlė klausimą – kodėl? Kodėl Algmar rašyba nepropaguojama, kai nei aniedu veikėju, nei mokslininkai nieko nedaro? Kodėl nesikreipus į mokslininkus? – klausė Ramunė.
 
                                                     B. d.
Algmar