Keturios eilutės
Į mano rankas pasitaikė sulamdytas popiergalis. Dingteklėjo mintis, kad gal reikia įspausti į knygą- segtuvą, te ji, Šventoji, perskaitys, bet tekstas nedidelis ir dar neišblukęs. Apžergiau akiniais nosį ir nesunkiai skaičiau:
Kuo tapsite,
Kuo būsit, Keturios eilutės,
Kurias kasdien - iki mirties! -
Žadu rašyti,
Prie žodžio žodį
Glaust žadu
Kaip mūrininkas plytas,
Dedantis į sieną -
Jo darbas vyriškai sunkus
Ir mūzų ten nebūna.
Ehė,pagalvojau, kur taikytasi - glausti žodžius, kaip mūrininkas plytą prie plytos. Tiesa, eilučių nedaug, tik keturios. Mūrininkas su keturiomis plytomis jas peršoktų kaip kalnų ožys, net nesuvokęs, jog tai irgi reiškia kažkokį statinio fragmentą. Bet tekstas lapelyje atrodė sąžiningas- jaučiau, žinojau, kad mano poetinės spėkos besparenės, daryti didesnius darbus negeba. Glumino pažadas rašyti iki mirties. Vadinasi, rašymas it svajonė, it kelias į tikslą. Šypteliu sau, panosėje pamurmėdamas, kad su keturiomis eilutėmis į Parnasą pas Apoloną ir mūzų deives neįsiprašysi. Bet po minutės jau suvokiu, esa, dėk grūdą prie grūdo - pripilsi aruodą. Iš lapelio nesužinau, prieš kiek metų atsirado žadėjimas rašyti kasdien tas eilutes, bet aišku, kad jeigu kasdien po tiek, būčiau sudėjęs nemenką tomą. Pasidarė linksma. Skaitau toliau:
- Tik keturios?
Labai mažai...
Tik keturios
perdien
eilutės! -
Girdžiu Parnaso pašaipą.
Bet, - o dievai!
Tai tik erdvė…
Kai aukštą frazę surenku į ją,
Jaučiu - svaigina tartum vynas -
Kad ir šita:
Nėra tuštybės žodyje,
Jei žodį taria vyras.
Lengvai siela paglostau paskutinių dviejų eilučių frazę. Ne taip jau blogai, galvoju. Jeigu panašiai sektųsi kasdien rašant ketureilius, galbūt haiku gerbėjai persimestų į ketureilų daržą, mastau sau ir nuotaika dar pagerėja.
Ir viskas.
Lai frazė ši man bus pradžia -
Akmuo kertinis Keturių Eilučių,-
baigiu skaitymą seno, jau pageltusio popiergalio tekstą ir išgirstu Vidinį:
-Taigi, galėjo būti taip, bet, deja. O pažado būta kilnus ir savalaikio. Dar iki lazdos jis. Net iš ankstesnių laikų, negu karieta. - Ir atsidusęs, beveik skaudžiai ir beveik už mane: - Daug ką prarijo nelemtoji amneziją, bet gerai nors, kad trupinėlį po trupinėlio susigražinam atgal. Net pažadą kasdien būti kartu su keturiomis eilutėms.
- Kas žadėta turi būt ištęsėta, bet man taip neatsitiko.
- Bet gal tai parengė tavo dvasią infiltracijai, poezijos injekcijoms, kaip sakai- transformacijai.. Supranti apie ką aš? Regis, nieko ypatingo nedariau, kad mano eilėraščiai transformuotųsi į tavo atmintį. Pakanka panorėti, kad tavęs neapleistų ir taip atsitika.
Tylėjau, nes ką gi sakyti, kuomet toks reiškinys ir gerai, ir blogai. Bet šis tylėjimas buvo reikalingesis negu pati sparnučiausia frazė. Mačiau, kaip Vidinis pakėlė ant rankų knygą-segtuvą, mūdvuejų Šventąją::
- Šventoji, - paprašė,- paskaityk, Pranucui iš 1993 metų.Tą, kurį laikėme, „atsiradus gerai progai“. Manykime, kad ji dabar atsirado.
- Apie menkus mąstymus? - pasiteiravo.
- Taip, taip, apie juos.
Ir Šventoji ne skaitė, o deklamavo:
Tegu išlieka mano mąstymai menki
Prie knygos, kai patirt norėjau,
Iš kur atėjęs tu, Žmogau, ir kur eini?
Aš ne Dievu,
Aš tavimi tikėjau.
Kol vienąkart skausmu pražilusi galva
Užkniubo baltą knygos lapą -
Žmogaus, kuriuo tikėjau, jau nėra -
Ji savo rankom užkasiau į kapą.
Bet darbas nebaigtas
Ir netgi nežinau
Kaip ji garbingai man užbaigti:
Užversti kapą akmeniu ir dingti sau?
Ar kryžių pamaldžai galugalvy įsmeigti?
Tai šitokis esu -
Tarp kryžiaus ir akmens kol kas -
Ten abejonių dvasios kliedi
Dairausi To, kuris paimtų širdį ir rankas
Kuris priverstų juo tikėti
Ir perskaitau tą sakinį, kur; ”Pradžioje
Dievas sutvėrė dangų, žemę”
O Dieve, negi tu buvai? Dabar yra?
Ir iš tavęs gyvybę semia
Mano labai pavargusi širdis?
O gal apgaulė vėl piktoji
Be gailesčio klastingai žiūri į akis
Ar, Dieve, man tu nemeluoji?
(1993.01.03)
- Manai, kad čia mano?- paklausiau
- Ar iš balso neatpažįsti, dzieduli, -nepatiko Šventajai.
- Nepyk. Ir balsas jau iš ano amžiaus.
- Ir tik tiek? Negi daugiau nieko negali pasakyti?- neatsiliko Vidinis. Ir beveik piktai: - Tai tavo, drauguži, tavo. Ar ne laikas tą žmogų atkasti ir pamastyti, ar taip elgdamasis pats savęs neapkasei kaip Žmogaus? Ir dar: nemanyk, kad prie poezijos galėčiau kišti nagus, redaguoti ar kaip. Geriau pagalvok, ar nepribrendo laikas atsiminti daugiau. Ne tik Radijo karietos juk būta. Oi, ne tik!…
- Net ir esė?Taip?
Vidinis pakėlė galvą, žvilgtelėjo į akis ir paėmęs knygą - segtuvą:
- Eime, Šventoji. Te dziedulis pailsi. Su esė ar be jos, su arkangelu Mykolu ar jo pasiuntiniu. Pasirinkimas nemenkas. Tegu…